"Przede wszystkim jest to dla dzieci i młodzieży odpoczynek, tak jak dla nas dorosłych. My też potrzebujemy co najmniej raz do roku - a najlepiej dwa razy do roku - mieć dłuższy urlop. Dla dzieci to też jest regeneracja oraz szansa na pewną odmianę, na zdobycie nowych doświadczeń, nowych przeżyć i znajomości" - powiedziała psycholog Agata Wilska.
Jej zdaniem, przerwa w nauce jest na pewno czasem, kiedy dzieci mogą nauczyć się nowych umiejętności. "Nie myślę tylko o nauce jazdy na nartach, ale np. nauce samodzielności, jeśli dzieci wyjeżdżają, a jeśli nie wyjeżdżają to np. nauce zarządzania swoim wolnym czasem, kreatywności, odpowiedzialności za swój wolny czas" - podkreśliła psycholog.
Wilska przekonuje też, że nie należy demonizować pojawiającej się wśród dzieci rywalizacji o to, kto pojechał na "lepsze wakacje czy ferie". "Taka rywalizacja zawsze była, jest i pewnie będzie. Ja bym radziła, żeby może bardziej uczyć dzieci jak sobie z tym radzić, niż chronić je przed tym - bo to jest chyba po pierwsze niemożliwe, a po drugie nie wiem czy dobre" - oceniła ekspertka.
Wilska podkreśla, że ferie - podobnie jak wakacje - dają szansę na bardziej efektywną naukę po powrocie do szkoły. Przypomina też, że kilka pierwszych dni po takim powrocie jest trudnych dla dzieci, które potrzebują kilku dni na ponowne wdrożenie się w szkolne obowiązki.
"Te naładowane akumulatory później, po tych kilku dniach, na pewno dają szansę na bardziej efektywną naukę. Ten czas ferii, czy wakacji to też jest taka nauka dla dzieci, że odpoczynek jest czymś naturalnym, że wręcz jest obowiązkiem wobec nas samych, żeby ten "work-life balance rzeczywiście wdrożyć w życie" - zaznaczyła psycholog.
W części województw ferie zimowe już trwają, w innych dopiero się rozpoczną. Jako pierwsi - 16 stycznia - odpoczywać zaczęli uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. Jako ostatni - od 13 do 28 lutego - ferie będą mieć uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego.(PAP)

Nowe przepisy nie zmuszą do pracy w ferie>>