CKE opublikowała przykładowe arkusze egzaminacyjne z języka polskiego, matematyki i z języków obcych (angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, włoskiego).
Pierwszy egzamin ósmoklasisty zostanie przeprowadzony w roku szkolnym 2018/2019, przystąpią do niego uczniowie ósmej klasy. Przez pierwsze trzy lata – 2019, 2020 i 2021 – uczniowie będą przystępować do egzaminu ósmoklasisty z trzech przedmiotów: język polski, matematyka i język obcy. Od 2022 roku do tych trzech przedmiotów dojdzie egzamin z czwartego przedmiotu do wyboru: biologia, chemia, fizyka, geografia i historia.
Egzamin wieńczący szkołę podstawową będzie przeprowadzany przez trzy kolejne dni:
- w pierwszym uczniowie będą zdawać język polski (120 minut na udzielenie odpowiedzi);
- drugiego przystąpią do sprawdzianu wiedzy z matematyki (100 minut);
- trzeci to egzamin z języka nowożytnego oraz przedmiotu do wyboru (po 90 minut na każdą część).
Przykładowe arkusze egzaminacyjne>>
- Egzamin ósmoklasisty tak naprawdę ma dwa zasadnicze cele – pierwszym jest przekazanie uczniom, nauczycielom, rodzicom, dyrektorom szkół, organom prowadzącym, ale też Okręgowym Komisjom Egzaminacyjnym, Centralnej Komisji oraz Ministerstwu Edukacji Narodowej na dość ogólnym poziomie, ale ważnej informacji zwrotnej na temat stopnia opanowania przez uczniów 8 klasy wiadomości i umiejętności, które są określone w podstawie programowej. Drugi cel i to jest ten cel, który dla poszczególnych uczniów jest ważniejszy tzn. taki, że wyniki egzaminu ósmoklasisty są uwzględniane w procesie rekrutacji do szkół ponadpodstawowych, czyli do liceów i techników, i stanowią 50 proc. kryterium rekrutacyjnego - tłumaczył Marcin Smolik w wywiadzie dotyczącym wprowadzenia nowego egzaminu.