We wrześniu protest nauczycieli

We wrześniu protest nauczycieli
Źródło: iStock
Planujemy kolejne akcje protestacyjne - zapowiada ZNP. Związkowcy sprzeciwiają się zmianom przepisów dotyczących oceny i awansu zawodowego nauczyciela. Zapowiadają też udział w akcji protestacyjnej przeciwko niskim płacom w budżetówce.

- Reforma Anny Zalewskiej to nie tylko nowe obowiązki, gorsze warunki pracy, większe wymagania, niskie zarobki, ale także i codzienne mierzenie się z niezadowoleniem rodziców uczniów, odczuwających negatywne skutki reformy - ocenia Sławomir Broniarz, prezes ZNP - Dzisiaj nauczycieli brakuje nie tylko w likwidowanych gimnazjach, ale także w przedszkolach i przepełnionych szkołach podstawowych. Za ten stan rzeczy jest odpowiedzialna Anna Zalewska - dodaje.

 

Manifestacja OPZZ 22 września 2018 r.

Podkreśla, że ZNP prowadziło ogólnopolską kampanię informacyjną i billboardową pod hasłem „Chcemy godnie zarabiać!”. Związkowcy wezmą udział w manifestacji wszystkich branż zrzeszonych w OPZZ - odbędzie się 22 września 2018 r. 

- Cieszę się, że w ostatnim czasie tak wielu z was wykazało się zaangażowaniem, odwagą i odpowiedzialną postawą społeczną, sprzeciwiając się niedobrym zmianom w systemie oświaty -  podkreśla prezes ZNP - Walczymy o edukację i prestiż naszego zawodu, a to są nadrzędne wartości dla każdego społeczeństwa. Czeka nas pewnie jeszcze długa droga, ale mamy wspólny cel! - dodaje. 

 

Kontrowersyjne ocenianie

Po nowelizacji, która wchodzi w życie od 1 września 2018 r., aby zdobyć najwyższy stopień awansu zawodowego, nauczyciel będzie musiał popracować dłużej – od 1 września 2018 r. ścieżka wydłuża się do 15 lat. Odczują to już stażyści, pierwszy etap ich kariery w szkole potrwa rok i dziewięć miesięcy (poprzednio dziewięć miesięcy). Po ukończeniu stażu czeka ich egzamin przed komisją, a nie – jak dotychczas – ocena dorobku zawodowego.

Skala ocen od 1 września 2018 r. jest pięciostopniowa, dodano do niej ocenę bardzo dobrą tak, aby wyróżniającą notę otrzymywali tylko wybitni nauczyciele. To właśnie im - jeżeli osiągnęli już najwyższy stopień awansu - należeć się będzie dodatek do pensji. MEN planuje, że dodatek wypłacany będzie od 1 września 2020 r. Początkowo wyniesie ok. 95 zł. Od września 2021 wyniesie około 190 zł,  a we wrześniu 2022 r. osiągnie wysokość 500 zł.

 

Informacja o zastępstwie tylko w pokoju nauczycielskim>>

Przeczytaj więcej przydatnych materiałów w SIP LEX:
Zadania dyrektora we wrześniu - procedury i wzory>>
Zatrudnianie nauczycieli w placówkach niepublicznych od 1 września 2018 r.>>
Czas pracy nauczycieli szkół od 1 września 2018 r.>>

 

Żeby widzieć komentarze musisz:

  • być zalogowanym do Facebooka
  • mieć zaakceptowaną politykę prywatności (pliki cookies)
  • korzystać z przeglądarki Chrome
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski