- Zarząd Główny ZNP podjął uchwałę w sprawie sporu zbiorowego, ale nasza akcja protestacyjna nie jest skierowana przeciw samorządom. Dlatego prosimy o zrozumienie i wsparcie, bo dla nauczycieli, wychowawców i pracowników oświaty decyzja o strajku nie jest łatwa. Protestujemy, bo zależy nam na przyszłości edukacji - podkreślają związkowcy.

 

Czytaj: Poziom zaufania do nauczycieli niższy niż w innych krajach Europy>>

 

ZNP: nie doszliśmy do porozumienia

Związek Nauczycielstwa Polskiego nie jest przekonany do propozycji MEN i podtrzymuje swoje postulaty. Domaga się również sprostowania informacji prasowych, w których MEN poinformowało o przełomie w negocjacjach ze związkowcami. Związkowcy domagają się podwyżki wynagrodzenia zasadniczego o 1000 zł.

 

 

Nie zgadza się na to resort edukacji, który podkreśla, że do końca 2019 r. pensje pedagogów wzrosną aż o 16,1 proc., a takich podwyżek jeszcze nie było.

 

Kwotowe podwyżki minimalnych wynagrodzeń nauczycieli 2018-2019

  Kwiecień 2018 Styczeń 2019 Wrzesień 2019 Ogółem
Nauczyciel stażysta 123 121 125 369
Nauczyciel kontraktowy 126 124 130 380
Nauczyciel mianowany 143 141 148 432
Nauczyciel dyplomowany 168 166 173 507

 

Protestujący nie walczą z samorządami

Jako związek zawodowy podkreślamy potrzebę zapewniania samorządom odpowiednich środków finansowych na wypłacanie pensji w oświacie. Jednocześnie protestujemy przeciwko przenoszeniu na samorządy odpowiedzialności finansowej za podwyżki dla nauczycieli, co w ostatnim czasie czyni minister edukacji - podkreślają związkowcy - Prosimy o zrozumienie i wsparcie, bo dla nauczycieli, wychowawców i pracowników oświaty decyzja o strajku nie jest łatwa. Protestujemy, bo zależy nam na przyszłości edukacji.

 


Związkowcy domagają się też, by resort edukacji sprostował informacje, które podał po spotkaniach na temat płac. Z komunikatów MEN płynął przekaz, że rozmowy poszły dobrze i zwaśnione strony doszły do porozumienia. Tak się jednak nie stało, bo związkowcy podtrzymują swoje żądania.

Więcej przydatnych materiałów znajdziesz w LEX Prawo Oświatowe:

Kalendarz zadań dyrektora - Luty 2019 >

Ocena pracy nauczycieli po zmianach >
Nie masz dostępu do tych materiałów? Sprawdź, jak go uzyskać >

Procedura awansu zawodowego na stopień nauczyciela mianowanego po zmianach >

Procedura awansu zawodowego na stopień nauczyciela kontraktowego po zmianach >

Procedura awansu zawodowego na stopień nauczyciela dyplomowanego po zmianach >