Sprawdzono, jakim zaufaniem cieszą się w poszczególnych krajach przedstawiciele 32 profesji - w tym nauczyciele. Poprzednie takie badanie ta sama firma przeprowadziła w 2016 r. W Polsce, podobnie jak w większości krajów, zestawienie otwierają strażacy (92 proc.), a zamykają politycy (22 proc.). Nauczyciele znaleźli się w Polsce na 10 miejscu ex aequo z rzemieślnikami - poziom zaufania wyniósł 78 proc.

 

Zmalało zaufanie do sędziów i wszystkich prawników>>

 

Polscy nauczyciele nisko

Ogólnie nie jest najgorzej, ale gdy spojrzymy na inne kraje europejskie, okazuje się, że polscy nauczyciele wypadają słabiej - zarówno pod względem poziomu zaufania, jak i miejsca na tle innych zawodów. Większym zaufaniem niż w Polsce cieszą się nauczyciele ze wszystkich objętych badaniem krajów europejskich - najbardziej skłonni polegać na pedagogach są Holendrzy, poziom zaufania wynosi tam aż 95 proc. Poziom 87 proc. osiągnęli nauczyciele w Turcji i Hiszpanii.

 

Ciekawostką jest, że są kraje, w których pedagodzy przebili nawet strażaków - choć nie mówimy tu już o Europie. W Indonezji nauczyciele znaleźli się na pierwszym miejscu zestawienia z poziomem zaufania 99 proc. W Kenii na drugim miejscu z poziomem zaufania 91 proc.

 

Poziom zaufania do nauczycieli w krajach europejskich:

Poziom zaufania do nauczycieli w krajach europejskich - raport GFK 2018

 

Systemowy brak zaufania

Jak ocenia Małgorzata Nowak, niezależna trenerka edukacyjna, publicystka oświatowa, niezbyt wysoki wynik polskich nauczycieli może być spowodowany pauperyzacją zawodu pedagoga. Negatywnie na sytuacji nauczycieli odbija się też postawa rodziców, którzy coraz rzadziej postrzegają nauczyciela jako autorytet.

 

 

 

- Mamy również do czynienia z systemowym brakiem zaufania do nauczycieli - mówi ekspertka - Jeżeli prawo skupia się na tym, jak kontrolować pracę nauczyciela i szczegółowo rozliczać go z wykonywania obowiązków, jeżeli taki przekaz do opinii publicznej płynie od MEN i kuratoriów, to nie ma co się dziwić, że społeczeństwo surowo ocenia nauczycieli - podkreśla Małgorzata Nowak.

 

Zawód popularny na Tinderze

Pewną ciekawostką na temat postrzegania nauczycieli przez społeczność międzynarodową mogą być dane udostępnione przez twórców prawdopodobnie najbardziej popularnej aplikacji randkowej, czyli Tindera. Co pewien czas pojawia się lista najbardziej atrakcyjnych, według użytkowników, profesji - dane dotyczą USA i Wielkiej Brytanii.

 

Użytkownicy Tindera z USA chętnie w 2018 r. umówiliby się z nauczycielką, zawód ten znalazł się na szóstym miejscu zestawienia (pierwsze miejsce zajęła pielęgniarka). Nauczyciel nie znalazł się w zestawieniu dotyczącym najbardziej atrakcyjnych zawodów wykonywanych przez mężczyzn. Użytkownicy z Wielkiej Brytanii umówiliby się natomiast zarówno z nauczycielem (2. miejsce) , jak i nauczycielką (7. miejsce). Raport>>