- Obowiązek publikacji ogłoszeń o wolnych stanowiskach pracy nie budzą szczególnych kontrowersji – mówi Marek Pleśniar, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty. - Nie jest to żaden problem, ale nie jest to również jakaś efektywna pomoc dla nauczycieli i dyrektorów. Mamy teraz do czynienia z likwidacją gimnazjów, a zatem panuje raczej klęska urodzaju – dodaje prezes OSKKO.
 

Nawet kilkadziesiąt ogłoszeń dziennie

Jak poinformowała serwis prawo.pl rzecznik prasowy dolnośląskiego kuratorium, od wprowadzenia obowiązku publikacji ogłoszeń, wpłynęły 5124 ogłoszenia (do 27 czerwca – red.). Wygaszonych zostało 4346. Dodała, że w najgorętszym okresie – czyli po zakończeniu ruchu kadrowego w szkołach – na stronie kuratorium pojawia się nawet po czterdzieści ogłoszeń dziennie.

Nieco większy napływ ofert odnotowało kuratorium w Poznaniu, gdzie do 22 czerwca 2018 r. opublikowano 5930 – w tym 704 były aktualne. Jak podkreślił wicekurator Krzysztof Błaszczyk, kuratorium w Poznaniu nie prowadzi badań na temat skuteczności zamieszczania ofert na stronie internetowej i nie ma wiedzy, ilu nauczycieli z nich skorzystało.
 

Pomoc dla nauczycieli

Lepsze dane na ten temat ma natomiast Podkarpackie Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, które prosi dyrektorów o wypełnianie ankiet na temat naboru – do 5 lipca 2018 r. zarchiwizowano 2126 ogłoszeń, a 418 było aktualnych.

Dyrektorów zapytano, ilu nauczycieli się zgłosiło i czy dostali pracę. Na ogłoszenia odpowiedziało 2847 pedagogów, dla 395 gimnazjum było ostatnim miejscem pracy. W wyniku przeprowadzonej rekrutacji zatrudniono 900 nauczycieli, a fiaskiem procedura zakończyła się w 561 przypadkach.

- Łatwo znaleźć wykwalifikowanego pracownika, dyrektorzy gimnazjów sami się starają, żeby koledzy i koleżanki znaleźli miejsca tym ludziom. Przy tej sytuacji na rynku pracy bardzo łatwo znaleźć nauczyciela o wysokich kwalifikacjach – mówi Marek Pleśniar.
 

Dużo ofert na pełny etat

Wiele szkół chce zatrudnić pedagogów w pełnym wymiarze zajęć – zwłaszcza gdy chodzi o matematyków, polonistów i nauczycieli języka angielskiego. Na stronie kuratorium w Krakowie (stan na 17 lipca 2018 r.) znajdziemy 43 wakaty dla polonistów w tym 14 na pełny etat. W Wielkopolsce szkoły chcą zatrudnić 42 polonistów w tym 19 w pełnym wymiarze. Pracę w pełnym wymiarze w woj. Dolnośląskich znajdzie natomiast 30 polonistów.

We Wrocławiu jest 50 ofert dla matematyków, 48 dla anglistów. Na stronie poznańskiego kuratorium znajdziemy natomiast 67 wakatów dla anglistów i 67 dla matematyków. W Małopolsce matematycy znajdą 83 oferty pracy, a angliści 81.

Zadania dyrektora we wrześniu - procedury i wzory>>