Minister edukacji zaprosiła przedstawicieli oświatowych związków zawodowych na kolejne spotkanie dotyczące proponowanych przez MEN rozwiązań w zakresie wynagradzania nauczycieli. Rozmowy te odbędą się 31 stycznia 2018 r.

 

Zmiany w dodatkach

MEN doprecyzował także inne swoje propozycje. W tym m.in. tę dotyczącą jednorazowego dodatku dla nauczycieli stażystów. Jak poinformował resort edukacji, nauczyciele stażyści dostaną 1 tys. zł jednorazowego świadczenia dla nauczyciela stażysty przez dwa lata (w pierwszym i w drugim roku trwania stażu). Resort edukacji obiecuje też zwiększenie liczby płatnych godzin do dyspozycji dyrektora szkoły, dodatek za wyróżniającą pracę dla nauczycieli kontraktowych, mianowanych i dyplomowanych, przywrócenie corocznego obowiązku uchwalania przez samorządy regulaminów wynagradzania nauczycieli uzgadnianych ze związkami zawodowymi.

 

Konieczne zmiany w budżecie i subwencji

Kwotę bazową, na podstawie której określa się wysokość nauczycielskiej pensji,  określa się co roku w ustawie budżetowej. W uchwalonej już przez Sejm wersji tej ustawy na 2019 r. określono kwotę na cały rok. Wprowadzenie obiecanych przez MEN podwyżek będzie wymagało nowelizacji tych przepisów i sięgnięcia do rezerw, skoro budżet już jest zamknięty.

 

MEN: Szybsza podwyżka dla nauczycieli, związkowcy przeciwko>>

 

Jako że nie ma już szans na stosowną poprawkę, rząd będzie musiał wystąpić z projektem znowelizowania ustawy. Nie wiadomo też, co z rozporządzeniem określającym wysokość subwencji oświatowej - musi ono bowiem uwzględniać wzrost kosztu, jakie poniosą samorządy, wypłacając pedagogom wyższe wynagrodzenia. Na tę ostatnią kwestię zwracają uwagę też samorządowcy, jak podkreślał Marek Olszewski, prezes Związku Gmin Wiejskich, podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, istnieją obawy o to, czy subwencja pokryje wydatki na wcześniejszą podwyżkę nauczycielskich wynagrodzeń.