- Ostateczne decyzje będą podejmowane każdorazowo w odniesieniu do każdego żłobka, każdego przedszkola przez organy założycielskie. Jednak my to umożliwiamy i wytyczne ministra zdrowia będą jednocześnie określały warunki, na jakich to otwarcie będzie możliwe - mówił premier.

Epidemia koronawirusa może wyciąć niepubliczne przedszkola>>

 

Zasiłek dla osób, które nie mogą oddać dziecka do przedszkola

Premier tłumaczył, że osobom, które nie będą mogły "oddać swoich pociech do przedszkola czy żłobka" będzie przysługiwał zasiłek opiekuńczy. Zachęcał jednocześnie, by jednostki samorządowe "w odpowiednich warunkach" otwierali żłobki i przedszkola. Po to, by mogły zostać otwarte kolejne usługi, Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Rozwoju wspólnie pracuje nad wytycznymi dla poszczególnych branż dotyczącymi obowiązków sanitarnych i zasad bezpieczeństwa w okresie epidemii. Odpowiedzialna za nie jest wiceminister Olga Semeniuk. Z naszych informacji wynika, że poza wytycznymi dla galerii handlowych, są już prawie gotowe te dla m.in: siłowni i gastronomii.

 


 


Wkrótce pojawią się dla gabinetów kosmetycznych, fryzjerskich, taksówek czy kasyn. Jako pierwsi opisaliśmy te dla galerii. Nie są jeszcze publicznie dostępne, a zatem galerie będą miały tylko 4 dni na dostosowanie się do nich. Na szczęście nie muszą kupować kamer termowizyjnych. W nowym reżimie sanitarnym mają być też otwarte żłobki i przedszkola. - Ogromną rolę pełni inspekcja sanitarna - organy założycielskie mogą się poradzić tutaj w sprawie decyzji. Indywidualne oceny ryzyka i organizacji chociażby grup dziecięcych muszą być bezpieczne i ostrożne, w porozumieniu z ekspertami - podkreśla minister Szumowski.

Zobacz też: Samorządy mogą mieć kłopot z zapewnieniem placówek dla najmłodszych dzieci