Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania prowadzi 10 godzin fizyki i 14 godzin techniki.
Czy można zmniejszyć godziny jednego przedmiotu do 7 godzin (fizyka)?
Czy nauczyciel musi mieć 9 godzin fizyki, czy może mieć 7 godzin fizyki i np. 11 godzin techniki?

 
Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania powinien być zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy zgodnie z kwalifikacjami. Nauczyciel został zatrudniony na podstawie mianowania, czyli ma kwalifikacje do nauczania fizyki i techniki. W związku z tym nie ma znaczenia liczba godzin przedmiotów przydzielonych nauczycielowi, jeśli łącznie zapewniają pełny wymiar czasu pracy i wymiar tzw. pensum nie ulega zmianie.
 
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela – dalej KN, z nauczycielem nawiązuje się stosunek pracy na podstawie mianowania, jeśli między innymi posiada kwalifikacje wymagane do zajmowania danego stanowiska. W powyższym przykładzie przydział różnej liczby godzin nauczania fizyki i techniki nie powoduje zmiany tzw. pensum, w związku z powyższym nauczyciel nie musi wyrażać zgody na zmianę. Jedynie w sytuacji, kiedy nauczyciel miałby inne pensum (w związku ze zmianą przydziału czynności, np. fizyka+świetlica), to taka zmiana wymagałaby zgody nauczyciela zgodnie z art. 18 ust. 1 KN.

Dyrektor zwolni nauczyciela, który nie zgodził się na przeniesienie>>

Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może być przeniesiony na własną prośbę lub z urzędu za jego zgodą na inne stanowisko w tej samej lub innej szkole, w tej samej lub innej miejscowości, na takie same lub inne stanowisko.
W umowie o pracę na podstawie mianowania nie określa się liczby godzin ponadwymiarowych. Zatrudnienie na podstawie mianowania oznacza zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy.

Dyrektor nie może wezwać nauczyciela z urlopu zdrowotnego, aby go zwolnić>>