W mojej szkole zatrudniony jest na podstawie mianowania na cały etat pedagog, którego zamierzam przesunąć na stanowisko nauczyciela wspomagającego w przedszkolu również na cały etat. Nauczyciel na daną zmianę nie wyraża zgody. Co mogę zrobić w takim przypadku?

Zgodnie z treścią art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) - dalej KN, nauczyciel może być przeniesiony na własną prośbę (przeniesienie na wniosek nauczyciela) lub z urzędu za jego zgodą (przeniesienie z urzędu) na inne stanowisko w tej samej lub innej szkole, w tej samej lub innej miejscowości, na takie same lub inne stanowisko. W tym trybie nauczyciel może nie tylko zająć inne stanowisko w tej samej szkole, ale również takie samo lub inne stanowisko w innej szkole, która może znajdować się w miejscowości będącej dotychczasowym miejscem pracy nauczyciela bądź też w innej miejscowości.
Po przeniesieniu nauczyciela mianowanego jego stosunek pracy na nowym stanowisku stanowi kontynuację poprzedniego, a tym samym jest stosunkiem pracy z mianowania.
Skoro przeniesienie jest zmianą warunków pracy dotyczących miejsca świadczenia pracy lub stanowiska, to konsekwencją powyższego założenia jest, że zmianie nie mogą ulegać inne elementy stosunku pracy (pozostałe warunki pracy i płacy) – a zwłaszcza wynagrodzenie. Przeniesienie nie może więc zmieniać na niekorzyść warunków wynagradzania nauczycieli, gdyż wykonywanie pracy w ramach przeniesienia jest kontynuacją tego samego stosunku pracy, który wiązał nauczyciela ze szkołą poprzednią.
Pojęcie "stanowisko pracy", o którym mowa w art. 18 ust. 1 KN należy interpretować zgodnie z art. 42 KN . Przepis ten dotyczy tygodniowego wymiaru zajęć, który odnosi się do poszczególnych stanowisk pracy. W przepisie tym wyróżnia się stanowiska nauczycielskie w różnych typach (rodzajach) szkół, np. nauczyciele szkół podstawowych, kolegiów nauczycielskich, nauczycieli poradni psychologiczno-pedagogicznych itp. Przeniesienie z jednej do drugiej z kategorii stanowisk wymienionych w tym przepisie jest przeniesieniem na inne stanowisko w rozumieniu art. 18 ust. 1 KN .
Przeniesienie nauczyciela mianowanego na inne stanowisko w tej samej szkole na podstawie art. 18 ust. 1 KN wymaga zgody nauczyciela. Jeżeli nauczyciel takiej zgody nie udzieli, nie można jednostronnie przenieść go na inne stanowisko, tym bardziej, że zatrudniony jest na podstawie mianowania, czyli stosunku pracy szczególnie chronionego. Inną formą przeniesienia jest przeniesienie dokonywane przez organ prowadzący szkołę. Polega ono na przeniesieniu nauczyciela do pracy w innej szkole w celu zapewnienia tejże szkole obsady na stanowisku nauczyciela z wymaganymi kwalifikacjami odpowiadającymi potrzebom programowym szkoły ( art. 19 ust. 1 KN ). Przeniesienie dokonywane jest w tym przypadku bez zgody nauczyciela. Jednak wydaje się, że nie będzie mogło być zastosowane w opisanej sprawie, dlatego, że dotyczy przeniesienia do innej szkoły, a nie na inne stanowisko w tej samej szkole.
Wobec powyższego jeśli nauczyciel nie wyraża zgody na przeniesienie- nie można go przenieść na inne stanowisko w ramach jednego zespołu szkół. Jeśli nie ma dla niego etatu- należy zastosować art. 20 KN a więc wypowiedzieć mu stosunek pracy z powodu zmian organizacyjnych.

Zwolnieniom nauczycieli poświęcono również Niezbędnik Dyrektora Szkoły>>

WIĘCEJ O PUBLIKACJI PRAWO OŚWIATOWE, KTÓRA UMOŻLIWIA ZADANIE WŁASNEGO PYTANIA EKSPERTOM>>