O swoich poglądach na najbardziej palące problemy polskiej edukacji Augustyn opowiada w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej". Jej zdaniem likwidacja Karty Nauczyciela mogłaby zostać uznana za niesprawiedliwość, ale pensum należałoby podwyższyć do ok. 22-24 godzin.
Augustyn sceptycznie podchodzi do danych IBE, według których nauczyciel pracuje aż 47 godzin tygodniowo.
- Szczerze? Byłam aktywnym nauczycielem, z pewnością pracuje się w tym zawodzie dużo, ale 47 godzin tygodniowo to pewnie uśredniony wynik. - podkreśla. Dodaje, że szkoły częściej powinny stosować Kodeks pracy, samą Kartę redukując zaś do rozdziałów dotyczących pensum.

MEN: Karta Nauczyciela zła, ale na razie zmian nie będzie>>

Za konieczne uważa także zmiany w sposobie wynagradzania pedagogów, podkreśla, że dyrektorzy szkół muszą mieć prawo do swobodnego decydowania o przynaniu dodatków motywacyjnych tak, aby faktycznie były one dla nauczyciela zachętą do lepszej pracy.
- Nie ma takich pieniędzy, które wynagrodziłyby trud dobrego nauczyciela! Ale o to trzeba pytać ministra edukacji narodowej. - mówi o podwyżkach w 2016 r. i przypomina, że pensja nauczyciela w latach 2008-2012 wzrosła o 50 proc., co jest ewenementem w całeś sferze budżetowej.

Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna", stan z dnia 12 września 2015 r.

Jak trwoga, to do związku?>>

Karta Nauczyciela. KomentarzPolecamy: Karta Nauczyciela. Komentarz>>