W projekcie uchwały rady gminy w sprawie uchwalenia regulaminu wynagradzania nauczycieli jest zapis: "Dodatek motywacyjny ma charakter uznaniowy, w związku z tym istnieje możliwość jego obniżenia, podwyższenia lub cofnięcia, jeżeli ulegną zmianie warunki, które uzasadniały jego przyznanie w określonej wysokości, bez konieczności jego wypowiedzenia." Proszę o komentarz prawny do ww. zapisu.
Czy jest zgodny z art. 30 ust. 6 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela – dalej KN?

 
Zapis jest sprzeczny z art. 30 ust. 6 KN.
 
Uzasadnienie
Na podstawie art. 30 ust. 6 w zw. z ust. 1 pkt 2 KN organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego, uwzględniając przewidywaną strukturę zatrudnienia, określa dla nauczycieli poszczególnych stopni awansu zawodowego, w drodze regulaminu wynagradzania m.in. wysokość stawek dodatków, w tym motywacyjnego oraz szczegółowe warunki przyznawania dodatków. W związku z powyższym projekt uchwały organu prowadzącego jest zgodny z art. 30 ust. 6 KN w zakresie, w którym przewiduje podwyższenie wysokości podatku. Organ prowadzący nie jest natomiast upoważniony do ustalania zasad obniżania lub pozbawiania nauczycieli dodatku motywacyjnego. Stanowisko to jest ugruntowanie w orzecznictwie sądów administracyjnych. Na przykład w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 26 kwietnia 2006 r., IV SA/Wr 274/05, OwSS 2006 nr 3, poz. 79 sąd podkreślił, że w upoważnieniu w art. 30 ust. 6 KN nie mieści się kompetencja organu do uregulowania zasad cofania dodatku motywacyjnego.

Dodatek motywacyjny nie zależy od zgody nauczyciela>>

W rozstrzygnięciu nadzorczym Wojewody Mazowieckiego z dnia 3 lutego 2010 r., Lex-R-0911/4/2010 podkreśla się, że cofnięcie lub obniżenie czy zawieszenie wypłaty dodatku musi być zgodne z przepisami prawa pracy. Tymczasem organ prowadzący szkołę ma jedynie kompetencje do ustalania szczegółowych warunków przyznawania dodatku, nie mieści się zatem w tym zakresie uprawnienie do ustanawiania przypadków, w których dodatek ten cofa się, zawiesza lub obniża.
Dowiedz się więcej z książki
Pakiet publikacji z Serii ABC Praktyki Prawa Oświatowego
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł