Nauczyciel muzyki, jedyny w zespole szkół (szkoła podstawowa i gimnazjum) odmówił bez podania uzasadnienia, współpracy w przygotowaniu części artystycznej, tj. oprawy muzycznej na uroczystość szkolną o zasięgu wojewódzkim, organizowaną we współpracy z kuratorium oświaty i organem prowadzącym. W związku z powyższym dyrektor podjął decyzję o wstrzymaniu wypłaty dodatku motywacyjnego, podając jako przyczynę odmowę wykonywania zadań statutowych szkoły.
Czy dyrektor ma takie prawo, czy powinien bardziej szczegółowo uzasadnić swoją decyzję?
Czy nauczyciel ma prawo oczekiwać od dyrektora szkoły wyczerpującego uzasadnienia na piśmie?

Dyrektor nie może wstrzymać wypłaty dodatku motywacyjnego w okresie, na który dodatek został przyznany nauczycielowi, nawet jeżeli nie wykonuje swoich obowiązków.
Zgodnie z art. 30 ust. 6 w zw. z ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm. ) - dalej KN, organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego, uwzględniając przewidywaną strukturę zatrudnienia, określa dla nauczycieli poszczególnych stopni awansu zawodowego, w drodze regulaminu m.in. wysokość stawek dodatku motywacyjnegooraz szczegółowe warunki przyznawania tego dodatku. Organ prowadzący nie może natomiast przewidywać możliwości ani warunków odbierania elementów wynagrodzenia przyznanego ustawą, wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 25 czerwca 2008 r. (wyrok WSA z dnia 25 czerwca 2008 r. IV SA/Wr 176/2008, www.orzeczenia.nsa.gov.pl); wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 26 kwietnia 2006 r. (wyrok WSA z dnia 26 kwietnia 2006 r. IV SA/Wr 274/2005, www.orzeczenia.nsa.gov.pl). Nie jest zatem dopuszczalne wprowadzenie w regulaminie wynagradzania nauczycieli możliwości wstrzymania lub zawieszenia wypłaty dodatkumotywacyjnego nauczycielowi, który z własnej winy zaprzestał realizacji zadań, za które dodatek został przyznany.
Odebranie prawa do dodatku motywacyjnego może nastąpić tylko w sytuacjach określonych w przepisach: np. w okresie urlopu dla poratowania zdrowia (art. 73 ust. 5 KN) oraz w razie zawieszenia nauczyciela w obowiązkach (art. 84 ust. 2 KN).
Przyznany dodatek motywacyjny jest składnikiem wynagrodzenia, zgodnie z art. 30 ust. 1 KN. Nie może go zatem cofnąć, ani wstrzymać także dyrektor szkoły – obowiązkiem jest wypłata przez cały czas, na który nauczyciel nabył uprawnienie. Nauczycielowi można ewentualnie nie przyznać dodatku motywacyjnego na kolejny okres, po dokonaniu oceny, że jego praca i postawa za tym nie przemawiają, nie można natomiast odebraćdodatku motywacyjnego w okresie, na który został przyznany.

Odpowiedź na pytanie pochodzi z serwisu Prawo Oświatowe/ABC>>