Pracownik jest zatrudniony na stanowisku nauczyciela na czas określony (1 września 2008 - 31 sierpnia 2009 r.) w przedszkolu. W chwili obecnej przebywa na zwolnieniu lekarskim z powodu ciąży. Jednym ze składników wynagrodzenia jest dodatek za wychowawstwo.
Czy można w tej sytuacji zabrać pracownikowi dodatek za wychowawstwo?

Zgodnie z art. 92 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) za czas niezdolności do pracy spowodowanej chorobą przypadającą w czasie ciąży - trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego - pracownik zachowuje prawo do 100% wynagrodzenia. Wysokość przedmiotowego wynagrodzenia oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego określonych w ustawie z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 z późn. zm.). Wynagrodzenie to wypłaca za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy.

Natomiast za czas przedmiotowej niezdolności, trwającej łącznie dłużej niż 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy na zasadach wynikających z ww. ustawy. Wysokość zasiłku w takim przypadku wynosi 100% podstawy jego wymiaru.

Zgodnie z art. 36 ustawy o świadczeniach z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego (wynagrodzenia chorobowego) przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem tego okresu, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego (wynagrodzenia chorobowego) stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia.

Składniki wynagrodzenia pracownika wlicza się do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego (wynagrodzenia chorobowego) w kwocie wypłaconej za miesiące kalendarzowe, z których wynagrodzenia przyjmuje się do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego (wynagrodzenia chorobowego).
Do podstawy wymiaru zasiłku (wynagrodzenia chorobowego) nie wlicza się jednak składników wynagrodzenia, jeżeli postanowienia układów zbiorowych pracy lub przepisy o wynagradzaniu nie przewidują zmniejszania ich za okres pobierania zasiłku. Składników wynagrodzenia przysługujących w myśl umowy o pracę lub innego aktu, na podstawie którego powstał stosunek pracy, tylko do określonego terminu nie uwzględnia się przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego należnego za okres po tym terminie.

W świetle powyższego należy wskazać, iż zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) w skład wynagrodzenia nauczyciela wchodzi między innymi dodatek funkcyjny. Wykaz stanowisk oraz sprawowanych funkcji uprawniających nauczyciela do przedmiotowego dodatku określa rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz. U. z 2005 r. Nr 22, poz. 181 z późn. zm.). Zgodnie z § 5 pkt 2 lit. a przedmiotowego rozporządzenia jedną z takich funkcji jest funkcja wychowawcy klasy. Jednocześnie w myśl art. 30 ust. 6 pkt 1 Karty Nauczyciela, w przypadku gdy przedszkole prowadzone jest przez gminę to rada gminy określa w drodze regulaminu wysokość stawek dodatku funkcyjnego oraz szczegółowe warunki jego przyznawania.

Z orzeczeń sądów administracyjnych wynika, iż ustawodawca nie upoważnił rady gminy do ustalania w regulaminie wynagradzania nauczycieli prawa do cofania dodatku funkcyjnego czy też wprowadzania do niego zapisu stwierdzającego, że dodatek funkcyjny może być przyznawany w czasie pobierania zasiłków z ubezpieczenia społecznego z powodu niezdolności do pracy (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 9 listopada 2006 r. IV SA/Wr 560/06, wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 13 sierpnia 2008 r. IV SA/Wr 197/08).

W świetle powyższego należy stwierdzić, iż w opisanym w pytaniu przypadku nauczycielowi przysługuje prawo do zasiłku chorobowego (wynagrodzenia chorobowego) w wysokość 100% podstawy jego wymiaru, w której uwzględnia się również dodatek funkcyjny. Tym samym faktyczne pozbawienie nauczyciela prawa do dodatku funkcyjnego nie będzie mogło nastąpić wcześniej niż po uprzednim pozbawieniu go funkcji wychowawcy oddziału, co (o ile funkcji wychowawcy nie przyznano na okres krótszy od okresu "zwolnienia chorobowego") będzie mogło nastąpić dopiero po powrocie nauczyciela do pracy.