- Bajka opowiada o tym, co może stać się z państwem i społeczeństwem, gdy z dnia na dzień zniesione zostaną wszystkie prawa – mówi Elżbieta Piotrowska-Albin, dyrektor działu analiz i badań Wolters Kluwer Polska i wiceprezes Fundacji Edukacji Prawnej „Iustitia”. – Wiek odbiorców jest dowolny, ale najmilej nam będzie, gdy bajkę obejrzą dzieci - małe i duże - ich rodzice i nauczyciele. Zachęcamy do dyskusji o tym, jakie znaczenie mają reguły i jak wpływają na budowanie wspólnoty – dodaje.

Fundacja Edukacji Prawnej "Iustitia">>

 

Premiera 28 kwietnia

Premiera filmu początkowo zaplanowana była na 13 marca, na obchody Dnia Edukacji Prawnej, jednak plany pokrzyżowała epidemia koronawirusa. - Głównym hasłem tegorocznych obchodów miał być „STOP hejt”, czyli przeciwdziałanie mowie nienawiści. Niestety cały bogaty program spotkań, które były zaplanowane, został odsunięty na nieokreślony termin. Fundacja nie zaprzestała swojej działalności. Staramy dotrzeć do rodziców i nauczycieli z propozycjami na mądre spędzenie czasu z rodziną lub na prowadzonych zdalnie lekcjach. Stąd pomysł, by nie zwlekać z premierą bajki - mówi Elżbieta Piotrowska-Albin.

 

A to, że takie inicjatywy cieszą się dużym zainteresowaniem, widać po popularności innego filmu opublikowanego na stronie fundacji, a mianowicie spektaklu rozprawy symulowanej „Proces Wilka” na kanwie bajki o Czerwonym Kapturku. Bajkę „O królewnie, która zniosła wszystkie prawa” można oglądać od 28 kwietnia, na stronie internetowej Fundacji Edukacji Prawnej  i w mediach społecznościowych – na profilu Fundacja Edukacji Prawnej „Iustitia”.

 

 

Projekt „Prawo jest sztuką”

- Pomysł, żeby przygotować spektakl mający walor edukacyjny dla młodzieży z zakresu prawa, został błyskawicznie podchwycony przez pracowników i zarząd Wolters Kluwer Polska oraz Fundację Edukacji Prawnej „Iustitia”. Film powstał w ramach projektu „Prawo jest sztuką”, którego nazwa inspirowana jest piękną paremią prawniczą: „prawo jest sztuką czynienia tego co dobre i słuszne” - mówi Elżbieta Piotrowska-Albin.

Film od początku do końca przygotowali pracownicy wydawnictwa Wolters Kluwer Polska – w konkursie wyłoniono najlepszy projekt scenariusza, który potem dopracowano tak, by można było nagrać film, który stałby się zaczątkiem dyskusji na temat znaczenia prawa w społeczeństwie.

- Uczestnictwo w tym projekcie było pasjonującym doświadczeniem i mamy nadzieję, że efekt, czyli bajka spodoba się wszystkim, a projekt będzie miał kontynuację – mówi Elżbieta Piotrowska-Albin - Znakomita obsada, szpinak, smartfony i -najważniejszy bohater opowieści – „Księga Praw”, czegóż chcieć więcej? – dodaje.

 

Edukacja prawna od najmłodszych lat

Z raportu "Świadomość prawna Polaków" przeprowadzonego na zlecenie Naczelnej Rady Adwokackiej wynika, że tylko 6 proc. Polaków jest pewnych swojej wiedzy w dziedzinie prawa, aż 41 proc. nie umie udzielić odpowiedzi na pytanie o to, czy zna prawo w wystarczającym stopniu.

Większość osób, które wzięły udział w ankiecie, swoją wiedzę czerpie z internetu - głównie ze specjalistycznych serwisów i portali (43 proc.). Na drugim miejscu znalazły się fora internetowe - aż 37 proc. Polaków poszukuje informacji właśnie w ten sposób i aż 36 proc. uznaje je za wiarygodne. Do specjalisty ankietowani udawali bardzo niechętnie, głównie dlatego, że uznawali, że sami poradzą sobie z problemem. Tymczasem takie podejście to często przepis na kłopoty.

 

O popularyzację wiedzy o prawie wśród uczniów od lat dba Fundacja Edukacji Prawnej „Iustitia” (FEPI). Sędziowie zaangażowani w działalność organizacji odwiedzają wybrane szkoły i prowadzą tam lekcje. Stąd również takie inicjatywy, jak bajki i spektakle, które mają pomóc uczniom w zrozumieniu, jak ważne w życiu jest znajomość zasad i ich przestrzeganie.