Do hojności samorządów przyczyniają się przepisy Karty Nauczyciela, według których nagrody rozdane pedagogom wliczają się do ich średnich wynagrodzeń, a tym samym wpływa na prawo nauczycieli do jednorazowego dodatku uzupełniającego.

Nagrodę jubileuszową czasem trzeba zapłacić wcześniej>>

– Nauczyciele są nagradzani m.in. za prowadzenie działalności w zakresie rozwijania współpracy szkoły z zagranicą, w krajowych i międzynarodowych programach edukacyjnych, a także efektywne wdrażanie nowatorskich metod nauczania i wychowania –  mówi "Dziennikowi Gazecie Prawnej" Magdalena Floriańska z wydziału edukacji Urzędu Miasta Katowice.

Nagroda jubileuszowa także dla przyszłego emeryta>>

Wielu pedagogów otrzymuje dodatkowe pieniądze także z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Czesto jednak są to symboliczne kwoty.
– Jeśli nauczyciel z okazji swojego święta otrzymuje 50 zł, to trzeba to nazwać jałmużną. Nagroda powinna być znacząca, bo inaczej będzie traktowana jako zwykły dodatek do pensji – narzeka Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

Finansowanie oświaty będzie jednym z tematów XVI Krajowej Konferencji Dyrektorów Szkół i Przedszkoli>>

Na tle samorządów niezbyt dobrze wypada resort edukacji. Według danych DGP w tym roku ministerstwo wyda tylko 14 proc. funduszu przeznaczonego na nagrody dla nauczycieli.
– Zgodnie z art. 49 karty minister na nagrody powinien przeznaczyć 5,5 mln zł. W tym roku pieniądze trafią do 84 pedagogów po 7 tys. zł. W efekcie otrzymają dużo mniej, niż jest zarezerwowane, bo zaledwie 588 tys. zł. Zamierzamy zawiadomić o tym prokuraturę i Najwyższą Izbę Kontroli – zapowiada Ryszard Proksa z oświatowej "Solidarności".

Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna", stan z dnai 14 października 2014 r.

Kiedy nagroda jubileuszowa dla nauczyciela? - najczęstsze problemy>>