Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Ministra Edukacji i Nauki o informacje na temat wyników kontroli monitoringu wizyjnego w polskich szkołach. Planowaną kontrolę w tym zakresie z roku szkolnego 2019/2020 przełożono na rok szkolny 2020/2021.

 

Oko kamery nie w każdym miejscu może śledzić pracownika>>

 

Monitoring zwiększa bezpieczeństwo szkół

Na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki została opublikowana informacja o wynikach nadzoru pedagogicznego sprawowanego przez kuratorów oświaty w zakresie kontroli pn. Zgodność z przepisami prawa funkcjonowania monitoringu wizyjnego w szkołach. Zgodnie z przepisami prawa oświatowego pod pojęciem kontroli należy rozumieć działania organu sprawującego nadzór pedagogiczny lub dyrektora szkoły lub placówki prowadzone w szkole lub placówce w celu oceny m.in. stanu przestrzegania przepisów prawa dotyczących działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz innej działalności statutowej szkoły lub placówki. Tym samym w ramach kontroli nie jest realizowana ocena skuteczności monitoringu wizyjnego.

Sprawdź w LEX: Kto wykonuje zadania organu prowadzącego dotyczące monitoringu w szkole? >

 

Dyrektor szkoły lub placówki może wprowadzić monitoring nad pomieszczeniami szkoły lub placówki lub terenem wokół szkoły lub placówki, jeżeli jest to niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa uczniów i pracowników lub ochrony mienia, w uzgodnieniu z organem prowadzącym szkołę lub placówkę oraz po przeprowadzeniu konsultacji z radą pedagogiczną, radą rodziców i samorządem uczniowskim. Monitoring wizyjny nie jest obowiązkowy. Dyrektor odpowiadający za bezpieczeństwo uczniów powinien stworzyć skuteczne mechanizmy eliminowania zagrożeń na terenie szkoły, szczególnie poprzez regulacje w statucie szkoły. Obowiązkiem szkoły jest podejmowanie odpowiednich działań zapobiegających sytuacjom problemowym mogącym ujawnić się na jej terenie. Natomiast przyjęcie form i metod należy do autonomicznej decyzji szkoły. Z analizy arkuszy kontroli wynika, że monitoring wizyjny zapewnia bezpieczeństwo uczniom i pracownikom oraz realizowany jest w sposób właściwy, zgodnie z przepisami prawa. Nieprawidłowości, które zostały stwierdzone podczas kontroli szkół w zakresie funkcjonowania monitoringu miały charakter akcydentalny.

Sprawdź w LEX: 

Czy z dotacji oświatowej można sfinansować montaż monitoringu w szkole niepublicznej? >

Czy na hali sportowej, na której odbywają się zajęcia wychowania fizycznego oraz trenują kluby sportowe mogą być zainstalowane kamery? >

Czy w toalecie szkolnej można zainstalować monitoring obejmujący tylko część wspólną (umywalki, lustra), celem ochrony mienia, które dewastują uczniowie, stosując nie art. 108a Prawa oświatowego, ale art. 22 (2) Kodeksu pracy, posiadając udokumentowane akty wandalizmu na mieniu? >