Resort edukacji przypomina także, że szkoła nie może żądać zaświadczenia o nieuczęszczaniu na lekcje religii.
"Religia (określonego wyznania) i etyka są zajęciami dodatkowymi, w których uczeń uczestniczy na zasadzie dobrowolnego wyboru. Podstawą udziału ucznia w zajęciach z religii, etyki lub w zajęciach z obu przedmiotów jest życzenie wyrażone w formie pisemnego oświadczenia złożonego przez rodziców (opiekunów prawnych) lub pełnoletniego ucznia." - przypomina resort. Dodaje, że oświadczenia podlegają pod ustawę o ochronie danych osobowych.
"Dyrektor szkoły, umieszczając zajęcia z religii i etyki w planie zajęć szkolnych powinien uwzględnić różne uwarunkowania istotne dla planowania pracy szkoły (środowiskowe, lokalowe, kadrowe, komunikacyjne). Powinien on wybrać rozwiązanie, które wszystkim uczniom – zarówno biorącym udział w zajęciach z religii i/lub etyki jak i nieuczestniczącym w zajęciach z tych przedmiotów – zapewni właściwą opiekę i bezpieczeństwo. Dodatkowo należy umożliwić ewentualnym chętnym udział w zajęciach z obu omawianych przedmiotów." - podkreśla resort.
MEN przypomina: nie można żądać, by rodzice zwolnili ucznia z religii
Uczeń uczęszczający zarówno na zajęcia z religii, jak i na zajęcia z etyki otrzymuje ocenę z każdego z tych zajęć - informuje resort edukacji. Do średniej ocen uzyskanych w wyniki klasyfikacji rocznej wlicza się jedną ocenę ustaloną jako średnia z rocznych ocen klasyfikacyjnych uzyskanych z tych zajęć.