Celem akcji społecznej „Polska na niebiesko”, która w tym roku przebiega pod hasłem „Autyzm. Poznaj zanim ocenisz” jest zwiększenie świadomości społecznej na temat autyzmu w Polsce. Organizatorzy chcą aby sprawić, by ludzie znaleźli więcej zrozumienia i tolerancji dla dzieci i osób z autyzmem, które często niesłusznie uznawane są za niegrzeczne lub źle wychowane.
Czytaj: Autyzm to nie zaburzenia zachowania; to inny proces rozwoju>>
Podobnie jak w latach ubiegłych w całej Polsce i na świecie wiele budynków zostanie oświetlonych na niebiesko. W tym roku do akcji przyłączyło się także Ministerstwo Edukacji Narodowej. W sobotę, 2 kwietnia po zmroku budynek przy al. Szucha zostanie oświetlony niebieskim światłem.
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. W wielu szkołach i placówkach edukacyjnych organizowane są lekcje, na których pedagodzy i psycholodzy informują dzieci o objawach autyzmu. Podczas zajęć pokazują także w jaki sposób reagować na zachowania rówieśnika, który ma autyzm. Na znak solidarności z dziećmi i osobami z autyzmem szkoły i wiele innych instytucji oświetlają swoje budynki na niebiesko. Uczniowie i nauczyciele zakładają w tym dniu niebieskie stroje lub przypinają niebieskie wstążki.
Autyzm diagnozuje się już u 1 dziecka na 100. To ogromny problem społeczny. W tym roku organizatorzy akcji pragną zwrócić szczególną uwagę na niesprawiedliwą ocenę społeczną zachowań dzieci z autyzmem. Organizatorem akcji jest Fundacja Jaś i Małgosia.