Jak podkreślają władze regionu, program wojewódzki popularyzujący sporty zimowe z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W przyszłym roku nauka jazdy na nartach i snowboardzie będzie dofinansowana przez województwo w 48 gminach. Otrzymają one wsparcie finansowe wynoszące łącznie 700 tys. zł - dzięki tym środkom uda się przeszkolić ponad 4,3 tysiąca dzieci, o ponad tysiąc więcej niż w ubiegłym sezonie.
Leszek Zegzda, członek zarządu województwa małopolskiego ocenił w czwartek, że sporty zimowe cieszą się w tym regionie niesłabnącą popularnością, do czego przyczyniają się bardzo dobre warunki i infrastruktura do ich uprawiania. "Program > uczy dzieci nie tylko podstaw jazdy, ale przede wszystkim wpaja bezpieczne nawyki, zasady korzystania ze stoków narciarskich czy tras biegowych” - zaznaczył.
W przyszłym roku najwięcej pieniędzy na organizację sportowych lekcji na śniegu otrzymają miasta i gminy z południa Małopolski, m.in. Limanowa (45,6 tys. zł), Zakopane (29,4 tys. zł), Nowy Targ (29,1 tys. zł), a także Czarny Dunajec (41,5 tys. zł), Szaflary (40,9 tys. zł), Poronin (34,1 tys. zł). Dotacje przypadną też gminom z Małopolski zachodniej czy Krakowowi.
Projekt "Jeżdżę z głową" realizowany jest od 2012 roku. Dzięki niemu uczniowie szkół podstawowych mogą od podstaw nauczyć się jazdy na nartach i snowboardzie. Wsparcie z budżetu województwa małopolskiego na ten cel jest udzielane wyłącznie gminom. (PAP)