Rozporządzenie wydane na podstawie ustawy regulującej funkcjonowanie nowego systemu informacji oświatowej zobowiązuje dyrektorów szkół do przekazania do nowego SIO - w terminie do 9 kwietnia 2013 r. - danych o prowadzonych przez siebie placówkach. Okazuje się jednak, że wymóg ten jest niemożliwy do spełnienia.
"Jest już pewne, że z przyczyn niezależnych od podmiotów zobowiązanych do przekazywania danych do bazy danych SIO nie będzie możliwe przekazanie wszystkich danych za pomocą zmodernizowanej aplikacji SIO do dnia 9 kwietnia 2013 roku." - podaje w komunikacie na swojej stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Kielcach, powołując się informacje przekazane przez Centrum Informatyczne Edukacji.
Przyczyną są błędy w aplikacji służącej do wprowadzania danych, których nie naprawiła niedawna aktualizacja z 29 marca.
Na błędy w aplikacji od dawna narzekają dyrektorzy szkół. Wskazywane przez nich problemy to m.in.: znikające dane, niemożność dodania informacji o uczniach i pracownikach szkoły, a także niezbyt jasne wyjaśnienia oraz niedziałające funkcjonalności.
"Jestem wściekła, tak być nie może, że spaprany półprodukt serwuje się ludziom do testowania" - pisze jedna z użytkowniczek forum Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty.
"To nie jest półprodukt, to jest bubel... A wszystko razem to jest farsa, w której gramy główne role." - odpowiada jej inny, równie rozgoryczony forumowicz.
W 2013 r. system informacji oświatowej funkcjonuje dwutorowo - w wersji dotychczasowej, używanej do sprawozdawczości oraz w wersji modernizowanej (nowe SIO). Problemy sprawia ta ostatnia, dlatego tez w cytowanym komunikacie kuratorium radzi, by skupić się na starej wersji systemu, a dane, które mają się znaleźć w nowym SIO, przekazać jednostce samorządu terytorialnego w formie pliku z rozszerzeniem ".exp".
O terminach i zakresie danych, które należy wprowadzić do systemu, pisaliśmy tutaj>>