Okrągły stół na temat problemów w edukacji ma się odbyć w piątek o godz. 12 na Stadionie PGE Narodowym w Warszawie. - jako przewodniczącego sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

 

 

 

Okrągły stół bez udziału związkowców

- Nie weźmiemy udziału w obradach "okrągłego stołu" o oświacie; oczekujemy, że to będzie poważna debata organizowana przez prezydenta w ramach Rady Dialogu Społecznego - zadeklarowały we wtorek po południu Związek Nauczycielstwa Polskiego i Federacja Związków Zawodowych.

 

Do udziału w negocjacjach zaproszono również posłów opozycji, ale jak podkreśla poseł Rafał Grupiński  PO-KO, również oni nie skorzystają z zaproszenia.

- Okrągły stół miał być zaraz po świętach, jest w ostatnim dniu, czyli w piątek, tygodnia poświątecznego, bo im później, tym dla PiS wydaje się lepiej, bo może grać na zmęczenie nauczycieli, bo może starać się przedłużać ten strajk, by oskarżać nauczycieli o jego źródła, a tymczasem źródła są w fatalnych decyzjach MEN i w braku uszanowania postulatów nauczycielskich" - przekonywał Grupiński.

 

Konieczna debata o warunkach pracy

Prezes ZNP Sławomir Broniarz powtórzył, że związek nie będzie uczestniczył w okrągłym stole w sprawie edukacji -  zaznaczył jednocześnie, że konieczna jest debata o warunkach pracy nauczycieli. Zauważył też, że premier Mateusz Morawiecki dotychczas nie zadeklarował tam swojej obecności. Broniarz ocenił, że zapowiadany okrągły stół to będzie: "rodzaj wiecu politycznego, a nie twórcza, merytoryczna dyskusja o edukacji".

 

Spotkania nie zaszczycą swoją obecnością również przedstawiciele Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty, zrzeszającego dyrektorów szkół.

- Zarząd Stowarzyszenia przedyskutował ww. sprawę i (jednogłośnie) uznał, że nie powinniśmy się na to spotkanie wybrać - poinformowano na Facebooku.

 

Nauczyciele strajkują, w "okrągłym stole" udziału nie wezmą, apelują o przeprowadzenie matur>>

 

Rząd: zainteresowanie tak duże, że potrzebne losowanie

- Jeżeli tak by się stało, że przedstawiciele ZNP i Forum nie stawiliby się na tej debacie, to znaczy, że co innego niż rozwiązanie faktycznie tego dzisiejszego sporu leży im na sercu - oceniła Joanna Kopcińska, rzeczniczka rządu.

 

Podkreśliła, że do udziału w obradach okrągłego stołu zgłosiło się już ponad 900 osób - zaznaczyła, że wszystkich nie da się zaprosić, więc odbędzie się specjalne losowanie, którego zasady określi MEN.