W ramach "wyrównywania szans" organ prowadzący przyznał szkole ponadgimnazjalnej 12 godzin płatnych na prowadzenie zajęć - kół zainteresowań, zajęć sportowych, kół języka ang. itp.
Czy te godziny powinny być traktowane jak godziny ponadwymiarowe, czy jak doraźne zastępstwa - czyli płacone za godziny faktycznie zrealizowane?
Według mojej opinii, tego typu dodatkowe godziny przydzielone przez organ prowadzący powinny być traktowane jako godziny ponadwymiarowe.
Zgodnie z § 7 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 12 lutego 2002 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (Dz. U. Nr 15, poz. 142 z późn. zm.) w szkole mogą być organizowane nadobowiązkowe zajęcia pozalekcyjne w wymiarze ustalonym przez dyrektora szkoły, stosownie do posiadanych środków finansowych. W tym przypadku organ prowadzący przyznał szkole środki finansowe na prowadzenie dodatkowych zajęć (kółek zainteresowań). Uważam, że prowadzenie tych zajęć przez nauczycieli powinno być traktowane jako ich praca w godzinach ponadwymiarowych. Według mojej opinii, potraktowanie tych godzin, jako godzin doraźnych zastępstw będzie niewłaściwe, uważam bowiem, że przez godzinę doraźnego zastępstwa należy rozumieć przydzieloną nauczycielowi godzinę zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych - powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych, której realizacja następuje w zastępstwie nieobecnego nauczyciela. Z treści pytania wynika, że w tym przypadku taka sytuacja nie będzie miała miejsca. Natomiast przez godzinę ponadwymiarową należy rozumieć każdą godzinę zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych przydzieloną nauczycielowi w planie organizacyjnym szkoły powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin, o których mowa w art. 42 ust. 3 i ust. 6 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.). Należy pamiętać, że zgodnie z art. 30 ust. 6 pkt 2 KN organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego powinien określić w drodze regulaminu szczegółowe warunki obliczania i wypłacania nauczycielom wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw. Uważam, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby w takim regulaminie został zawarty zapis, że wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe przysługuje jedynie za godziny faktycznie zrealizowane. Ponadto należy pamiętać, że zgodnie z art. 41 ust. 2 pkt 4 u.s.o. propozycje dyrektora szkoły w sprawie przydziału nauczycielom dodatkowo płatnych zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, musi zaopiniować rada pedagogiczna.

Krzysztof Lodziński