Sosnowiec to największe miasto Zagłębia Dąbrowskiego – regionu leżącego na terenie woj. śląskiego, ale o odmiennej historii i tradycjach, co stawało się nieraz przyczyną antagonizmów. Lekcje regionalne pojawiły się w sosnowieckich szkołach w II klasach gimnazjum w ubiegłym roku szkolnym. Zajęcia prowadzili nauczyciele różnych przedmiotów, m.in. historii, geografii, biologii. Efekty tej inicjatywy oceniono pozytywnie, stąd decyzja o kontynuacji lekcji w drugim semestrze obecnego roku szkolnego.

"Mam świadomość, że nauka w formie wykładów jest bardzo ważna, ale to, co przeżyjemy, zostaje w nas na zawsze, stąd rekomendowaliśmy i rekomendujemy nauczycielom, by jak najwięcej tych zajęć odbywało się na zewnątrz" - powiedział w poniedziałek wiceprezydent Sosnowca Zbigniew Byszewski.

Według założeń, uczniowie mają lepiej poznać własną kulturę i dziedzictwo historyczne, kształtować w sobie postawę powinności wobec "małej ojczyzny" oraz postawę otwartości na inne kultury. W planach jest m.in. konkurs na 5-minutowy film pt. "Jesteśmy dumni z Sosnowca. Historia i teraźniejszość", konkurs wiedzowo-sprawnościowy "Zakochaj się w Sosnowcu", przedstawienie teatralne na temat Sosnowca lub z wykorzystaniem piosenek wywodzącego się z Sosnowca Jacka Cygana. W związku z przypadającą w 2018 r. setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości szczególny nacisk ma być położony na splecione z historią Polski lokalne wydarzenia.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński podtrzymał swoją wcześniejszą deklarację o stworzeniu w Sosnowcu wystawy poświęconej postaci Edwarda Gierka – związanego z Sosnowcem byłego I sekretarza KC PZPR. Zapewnił, że będzie ona przedstawiała zarówno te jasne, jak i ciemniejsze strony życiorysu PRL-owskiego polityka.

Na najbliższej, wtorkowej sesji Rady Miejskiej w Sosnowcu radni mają zdecydować o wniesieniu skargi do sądu administracyjnego na zarządzenie zastępcze wojewody śląskiego w sprawie zmiany nazwy ronda im. E. Gierka, które wojewoda zaproponował zamienić na Rondo Zagłębia Dąbrowskiego. Prezydent Chęciński podkreślił, że zaproponowana przez wojewodę nazwa nie budzi kontrowersji.

Wniesienie skargi do sądu administracyjnego – jeśli taką uchwałę podejmą radni – uznał jednak za konieczną ze względu na zasługi Gierka dla Sosnowca oraz wynik przeprowadzonych w tym roku konsultacji społecznych w sprawie zmiany nazwy ronda. Mieszkańcy Sosnowca oddali w nich 13 014 głosów. Za utrzymaniem nazwy ronda upamiętniającej Edwarda Gierka opowiedziało się 12 369 mieszkańców, przeciw było 269. (PAP)