- Otrząsnęliśmy się po pierwszym szoku związanym z zamknięciem szkół – mówi Magdalena Bartosiewicz, koordynator ds. edukacji prawnej w warszawskiej Okręgowej Izbie Radców Prawnych. – Mamy świadomość tego, że nikt nie jest w stanie powiedzieć teraz, do kiedy taka sytuacja się utrzyma. Musieliśmy więc wziąć sprawy w swoje ręce, w szczególności w szkołach, z którymi współpracujemy na stałe. Bardzo zależy nam na tym, żeby nie utracić możliwości prowadzenia spotkań  z młodzieżą i przekazywania im wiedzy prawnej, także w tym czasie - dodaje.

 

Kryzys po epidemii nie oszczędzi oświaty>>

 

Chętnych nie brakuje

Jak podaje Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie, zarówno kadra nauczycielska, jak i sama młodzież szkolna, podchodzą do pomysłu zajęć zdalnych z prawa z entuzjazmem. Zajęcia organizowane są z różną częstotliwością, w zależności od możliwości szkół. Zespół radców prawnych zaangażowanych w projekt edukacji prawnej stara się jednak „spotykać” z młodzieżą nie rzadziej niż raz w tygodniu. - Cieszymy się, że pomysł edukacji prawnej online spotkał się z pozytywnym przyjęciem Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy, które zamierza promować radcowską inicjatywę w warszawskich szkołach - oceniają radcowie.

 

Po poradę do mecenasa Google

Z raportu "Świadomość prawna Polaków" przeprowadzonego na zlecenie Naczelnej Rady Adwokackiej wynika, że tylko 6 proc. Polaków jest pewnych swojej wiedzy w dziedzinie prawa, aż 41 proc. nie umie udzielić odpowiedzi na pytanie o to, czy zna prawo w wystarczającym stopniu.

Większość osób, które wzięły udział w ankiecie, swoją wiedzę czerpie z internetu - głównie ze specjalistycznych serwisów i portali (43 proc.). Na drugim miejscu znalazły się fora internetowe -  aż 37 proc. Polaków poszukuje informacji właśnie w ten sposób i aż 36 proc. uznaje je za wiarygodne. Po pomoc do znajomych lub rodziny udaje się natomiast 27 proc. respondentów. Do specjalisty ankietowani udawali bardzo niechętnie, głównie dlatego, że uznawali, że sami poradzą sobie z problemem.

 

O popularyzację wiedzy o prawie dba również Fundacja Edukacji Prawnej „Iustitia” (FEPI). Sędziowie zaangażowani w działalność organizacji odwiedzają wybrane szkoły i prowadzą tam lekcje. W działalność fundacji angażują się także mediatorzy, którzy tłumaczą licealistom, że najlepszym rozwiązaniem sytuacji konfliktowej jest kompromis i podpowiadają, jak go osiągnąć.