Resort edukacji nagrodził najlepszych nauczycieli i wręczył odznaczenia. W tym roku odznaczono Złotym Krzyżem Zasługi 45 osób, Srebrnym Krzyżem Zasługi – 121 osób, Brązowym Krzyżem Zasługi – 225 osób. Tytuł profesora oświaty wręczono 25 nauczycielom - tytuł nadaje się za wyróżniające osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej, dzielenie się wiedzą i doświadczeniem.

 

Oświata podstawą demokracji

Minister edukacji odniosła się do obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Podkreśliła, że edukacja to centrum odpowiedzialności rządu za przyszłość swoich dzieci, młodych ludzi, za gospodarkę.

- Nie byłoby Niepodległej, gdyby nie romantyczny nauczyciel, który czytał poezje, pieśni, czytał romantyczną literaturę. Nie byłoby Niepodległej, gdyby nie praca u podstaw i praca organiczna - mówiła minister edukacji.

 

Ocena pracy nauczycieli od 1 września>>

 

Dbamy o pensje nauczycieli

Minister zapewniła, że uwolnienie pensji nauczyciela pracującego w szkole branżowej, by pracodawca, który chce dołożyć do pensji nauczyciela. Dodała, że odpowiedzialność za nauczycieli to także wymóg zatrudniania ich wszystkich, w tym w szkołach niepublicznych, na umowę o pracę.

Minister zapewniła, że prowadzony przez nią resort dba też o wynagrodzenia nauczycieli. Przypomniała, że w ciągu trzech lat płace nauczycieli wzrosną o 15,8 proc. Mówiąc o odpowiedzialności za nauczycieli minister edukacji przypomniała, że określone zostało pensum psychologów i pedagogów szkolnych oraz nauczycieli wspomagających.

 

Raport: Niskie zarobki nauczycieli na tle innych krajów OECD>>