Jedno z warszawskich przedszkoli niepublicznych proponuje rodzicom przepisanie dzieci 2,5-letnich do grupy przedszkolnej - zachętą, jak informuje Czytelniczka Prawo.pl - jest obniżka czesnego o 100 zł. Rodzice, którzy się na to zdecydowali, zauważyli jednak, że de facto nic się nie zmienia - zabieg jest czysto formalny, dziecko pozostaje w tej samej grupie i nie realizuje programu przedszkolnego. Budzi to wątpliwości, jeżeli chodzi o kwestie przyznawania dotacji, nie jest też - mimo obniżki czesnego - do końca korzystne dla rodziców, bo wiąże się z utratą dopłat do żłobka.

MEN: nauka w publicznych przedszkolach jest bezpłatna>>

Szczególny przypadek niedookreślony

Co do zasady - według art. 31 ust. 1 Prawa oświatowego - wychowanie przedszkolne obejmuje dzieci od początku roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 3 lata, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat. Wychowanie przedszkolne jest realizowane w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz w innych formach wychowania przedszkolnego. Jednak przepis ten dopuszcza wyjątek - w szczególnie uzasadnionych przypadkach wychowaniem przedszkolnym może także zostać objęte dziecko, które ukończyło 2,5 roku.

Czytaj w LEX: Finansowanie niepublicznych przedszkoli i innych form wychowania przedszkolnego z budżetu gminy >>>

 

Samego szczególnego przypadku przepis nie definiuje, przyjmuje się, że podlega to ocenie uznaniowej dyrektora szkoły - może to być w szczególności sytuacja życiowa rodziców, którzy potrzebują opieki nad dzieckiem chociażby ze względów zawodowych, a także szybsze osiągnięcie gotowości przedszkolnej przez dziecko.

Realizację programu nadzoruje kuratorium

- Formalnie dziecko, które ukończyło 2,5 roku, może być przyjęte do przedszkola w szczególnych wypadkach, ale w praktyce to bardzo szerokie pojęcie - mówi Robert Kamionowski, partner w Peter Nielsen & Partners. - Faktycznie jest sporo placówek, które łączą i przedszkola, i żłobki, ale zazwyczaj jest tak, że wraz z przepisaniem dziecka do przedszkola zmienia się grupa i rodzaj opieki. Żłobek jest placówką wyłącznie opiekuńczą, a przedszkole placówką kształceniowo-wychowaczo-opiekuńczą. Program przedszkola podlega nadzorowi pedagogicznemu, zatem przypadki, gdy w grupie nie jest realizowana podstawa można zgłosić do kuratorium.  Jeżeli okaże się, że przedszkolak nie realizuje zajęć, to organ nadzoru pedagogicznego będzie musiał zareagować, bo stanowi to naruszenie przepisów - tłumaczy.

Drugą kwestią są dotacje dla placówek niepublicznych - to prawdopodobnie różnica w ich wysokości motywuje niektóre organy prowadzące placówki niepubliczne do podejmowania tego rodzaju praktyk.

Sprawdź pytanie z LEX: Czy przedszkole niepubliczne może sfinansować z dotacji samorządowej catering? >>>

 

Wyższa dotacja na przedszkolaka

- Dotacja na przedszkolaka w przedszkolu niepublicznym jest wyższa i ściśle określona w przepisach - mówi mec. Kamionowski. Zgodnie z obowiązującym prawem oświatowym, niepubliczne przedszkole otrzymuje na każdego ucznia dotację z budżetu gminy w wysokości równej 75 proc. podstawowej kwoty dotacji dla przedszkoli, z tym że na ucznia niepełnosprawnego w wysokości nie niższej niż kwota przewidziana na takiego ucznia niepełnosprawnego przedszkola w części oświatowej subwencji ogólnej dla gminy (art. 17 ust. 3 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych – Dz. U. z 2020 r., poz. 17 ze zm.). Wskazuje również, że dotacja dla żłobków jest nieobowiązkowa, a jej wysokość gmina określa uchwałą.

Ocenia, że takie praktyki, jak fikcyjne przeniesienie dziecka ze żłobka do przedszkola, można zakwestionować również pod kątem pobierania dotacji. Tego samego zdania jest Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich.

- Oczywiście rodzice mają prawo wysłać dziecko dwuipółletnie do przedszkola, ale od tej chwili jest ono objęte programem przedszkola. Jeżeli dziecko pozostaje w tej samej grupie i realizuje ten sam program, co dotychczas, to jest to moim zdaniem próba wyłudzenia środków publicznych - podkreśla.

Czytaj w LEX: Zatrudnianie nauczycieli w placówkach niepublicznych >>>

Czytaj w LEX: Opłaty za świadczenia udzielane przez przedszkola publiczne oraz inne publiczne formy wychowania przedszkolnego >>>

Dziecko w przedszkolu od nowego roku szkolnego

Według art. 31 dziecko obejmuje się wychowaniem przedszkolnym od początku roku szkolnego, który przypada w danym roku kalendarzowym, tj. od 1 września, przy czym należy pamiętać, że ukończenie określonego wieku, zgodnie z art. 112 zdanie drugie k.c. następuje już z początkiem ostatniego dnia terminu (innymi słowy, osoba fizyczna urodzona 31 grudnia prawnie kończy 7 lat zawsze z początkiem tego dnia).

- W praktyce dziecko, jeżeli życzą sobie tego jego rodzice, przyjmuje się w momencie, gdy ukończy 2,5 roku, zwykle robi się to albo w tym miesiącu, albo w kolejnym po ukończeniu tego wieku. Dotacje przedszkolną otrzymuje się natomiast najczęściej od następnego miesiąca po przyjęciu dziecka do placówki - mówi mec. Kamionowski.