– Chcemy rozmawiać w gronie nauczycieli, specjalistów, rodziców, organizacji pozarządowych i samorządów o tym, jak ma wyglądać edukacja – mówił szef ZNP. – Chcemy razem zastanowić się, jakiej szkoły oczekują różne środowiska. Chcemy mówić nie tylko o kwestiach płacowych. Chcemy wspólnie zbudować szerokie porozumienie na rzecz przyszłości edukacji.  Zakładamy, że szkolne debaty potrwają do 20 czerwca br. Tuż po zakończeniu roku szkolnego podsumujemy je podczas dużej debaty o edukacji w ramach Rady Dialogu Społecznego w Warszawie.

 

Za edukację seksualną do więzienia - nowa inicjatywa obywatelska>>

 

Narady organizują nauczyciele

Prezes ZNP przypomniał, że związek w kwietniu ogłosił sześciopunktowy program „Szkoła na szóstkę” wykraczający poza postulat płacowy, wokół którego rozpoczął się kwietniowy protest.

Zobacz: Kalendarz zadań dyrektora - Maj 2019 >

 

 

    Podczas narad o edukacji chcemy rozmawiać o konkretnych rozwiązaniach mieszczących się w tych – naszym zdaniem kluczowych – obszarach w perspektywie krótko- i długoterminowej. Co można zrobić już teraz i co należy zrobić w przyszłości, by poprawić jakość kształcenia. Uczniowie i nauczyciele zasługują na lepszy system edukacji – mówił prezes ZNP.

    Zobacz: Ruch kadrowy w oświacie >

    Organizatorami narad powinni być nauczyciele, a uczestnikami dyskusji wszyscy zainteresowani kształceniem.
    – Ja już taką naradę zorganizowałam w Lublinie – mówiła Sylwia Trzcińska-Pydyś, nauczycielka – Wiele osób po zakończeniu strajku zastanawiało się, co dalej, co powinni zrobić. Nauczyciele mają ogromną potrzebę samorealizacji, działania. Świetnym pomysłem jest więc kontynuowanie narad, by odbywało się ich jak najwięcej – tłumaczyła. Jak dotąd do organizatorów zgłoszono 120 narad.

    Program #szkołana6 to:

    • wzrost nakładów na edukację do 5 proc. PKB
    • odchudzenie podstaw programowych (w tym lekki tornister )
    • kształcenie umiejętności zamiast nauki pamięciowej
    • zmniejszenie biurokracji w szkołach
    • zwiększenie autonomii szkół i nauczycieli
    • wzrost wynagrodzeń nauczycieli i pracowników oświaty

     

    Zobacz: Awans zawodowy nauczycieli nieodbywających stażu >

     

    – Jeżeli naprawdę chcemy zmieniać polską szkołę, to ważne jest, żebyśmy się spotkali twarzą w twarz. Istotne w naradach jest to, że oprócz przedstawienia swojego zdania i przedstawienia pomysłów, wyobrażenia szkoły, możemy usłyszeć drugą stronę – nauczycieli i uczniów – ocenił Paweł Sielczak z Pracowni Badań i Innowacji Społecznych Stocznia.