Weszła w życie ustawa, według której 12 listopada 2018 r. będzie dniem wolnym od pracy. Ma to sprawić, że obchody stulecia niepodległości Polski będa wyjątkowo huczne.

 

 

 

Wolne nie dla wszystkich

Ostatecznie, po senackich poprawkach, 12 listopada będzie dniem wolnym dla osób zatrudnionych w handlu, czy będą oni musieli pójść do pracy. Początkowa wersja projektu przewidywała, że sklepy będą w ten dzień otwarte normalnie.

 

Na wolny dzień nie mogą liczyć wszyscy pracownicy służby zdrowia - ustawa przewiduje, że w poniedziałek, 12 listopada, świadczenia opieki zdrowotnej w szpitalach i ambulatoryjnej opiece zdrowotnej powinny być udzielane według zaplanowanych wcześniej na ten dzień zgłoszeń.

 

 

Sprawdź również książkę: Dyrektor Szkoły - Nr 11/2018 [299] >>


 

MEN: wolny dzień dla nauczycieli

Na pewno jednak wolne będą mieli pracownicy szkół i przedszkoli. Potwierdza to też Ministerstwo Edukacji Narodowej.

-  W tym dniu w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze - podkreśla rzecznik MEN Anna Ostrowska - Dzień wolny pozwoli na spędzenie czasu wśród najbliższych, w gronie rodzinnym, by w radosnej, patriotycznej atmosferze godnie świętować setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - dodaje. 

Warto przeczytać: Wolne 12 listopada zmienia współczynnik urlopowy

Więcej przydatnych materiałów znajdziesz w SIP LEX:

Wykonywanie pracy w handlu w niedziele a odpoczynek dobowy >

Ustalanie nominalnego czasu pracy >

Kontrola PIP w zakresie czasu pracy, urlopów i działalności socjalnej >

Praca w dniu wolnym od pracy a nadgodziny >