Część warszawskich szkół zapowiada, że pięć dni nie wystarczy na zorganizowanie lekcji dla całego podwójnego rocznika uczniów, który rozpocznie naukę w latach 2019/2020. MEN odpowiada, że przepisy oświatowe faktycznie pozwalają na organizację lekcji w weekend.

 

 

 

Można organizować lekcje w sobotę

Jak tłumaczy resort edukacji, przepisy pozwalają na prowadzenie obowiązkowych zajęć w szkołach w sobotę - taka regulacja istnieje już od 16 lat. Zapis ten był wykorzystywany przez dyrektorów szkół jedynie w nadzwyczajnych sytuacjach (m.in. przedłużający się remont placówki oświatowej, czy skutki złych warunków atmosferycznych).

 

MEN podkreśla także, że brak miejsc w najlepszych warszawskich liceach to nie efekt reformy - do tych szkół  aplikują uczniowie z całej Polski. Zwłaszcza laureaci kuratoryjnych konkursów przedmiotowych, którym tytuł gwarantuje pierwszeństwo wyboru szkoły.

 

Samorząd powinien coś z tym zrobić

Resort podkreśla także, że wina za taki stan rzeczy leży po stronie samorządu, tłumacząc w komunikacie, że przepełnione szkoły w wielu dzielnicach to efekt wieloletnich zaniedbań, m.in. likwidacji wielu szkół. Według MEN władze Warszawy niepotrzebnie sieją panikę.

 

Resort informuje, że wkrótce do uczniów i ich rodziców trafią ulotki dotyczące rekrutacji na rok szkolny 2019/2020. Będą to kolejne materiały informacyjne związane z naborem do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych.

 

Minister Kopeć: Miejsca w liceach czekają na uczniów>>