Nauczyciel pełnozatrudniony będzie miał dodatkową godzinę nauczania indywidualnego.
Czy to będzie godzina ponadwymiarowa?
Jeżeli uczeń będzie miał odwołane zajęcia z powodu choroby (np szpital, badania, zabiegi) przez tydzień lub dwa, jak wówczas płacić nauczycielowi, a jak płacić gdy ma odwołane przez 2 dni w danym tygodniu?

Zgodnie z art. 35 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r.- Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) - dalej KN przez godzinę ponadwymiarową rozumie się przydzieloną nauczycielowi godzinę zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych. Godziny nadliczbowe (nadgodziny) występują wyłącznie w treści ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.), KN nie przewiduje, aby nauczycielowi przydzielono godziny nadliczbowe. Ponadto praca w godzinach ponadwymiarowych realizowana jest ponad tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć (określony w art. 42 ust. 3 KN), który to rozumiany jest jako zatrudnienie w pełnym wymiarze zajęć (art. 42 ust. 5 KN).
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 września 2008 r. w sprawie sposobu i trybu organizowania indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego i indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży (Dz. U. Nr 175, poz. 1086) nie obejmuje kwestii zapłaty za realizację nauczania indywidualnego, lecz wskazuje sposoby i tryb organizowania indywidualnego nauczania dla dzieci i młodzieży. Nauczyciel realizujący z uczniem nauczanie indywidualne w ramach umowy o pracę, otrzymuje wynagrodzenie takie, jak nauczyciel prowadzący zajęcia w szkole, czyli wynagrodzenie zasadnicze i przysługujące dodatki do wynagrodzenia. Brak jest przepisów, które ograniczyłby prawo nauczyciela do wynagrodzenia za okres, w którym nie mógł realizować zadań z przyczyn od niego niezależnych, a wyrażał gotowość do pracy. W razie usprawiedliwionego nieodbycia się zajęć z uczniem (np. w przypadku pobytu ucznia w szpitalu), nauczyciel prowadzący nauczanie indywidualne w ramach tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć, zachowuje prawo do pełnego wynagrodzenia. Wobec powyższego, wydaje się, ze nauczycielowi należy wypłacić wynagrodzenie, skoro zajęcia nie odbyły się z przyczyn od niego niezależnych.

Marta Handzlik