Jak wynika z opracowania "Ze szkoły do pracy. Raport z badania uczniów szkół zawodowych w województwie podkarpackim" gimnazjaliści wybierając szkołę korzystają z wielu źródeł. Najczęściej korzystając z Internetu (84%). Kolejnym źródłem wiedzy jest dla nich telewizja, wskazało ją 65% badanych uczniów. 48% wskazało prasę, a 32% opiera swój wybór o opinie koleżanek i kolegów.
Ważny udział w podjęciu decyzji związanej z wyborem szkoły mają rodzice. Porady u nich szuka aż 42% gimnazjalistów – twierdzi Małgorzata Kawalec, koordynatorka projektu „Podkarpacie stawia na zawodowców” z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie.
- Ważny udział w podjęciu decyzji związanej z wyborem szkoły mają rodzice. Porady u nich szuka aż 42% gimnazjalistów – twierdzi Małgorzata Kawalec, koordynatorka projektu „Podkarpacie stawia na zawodowców” z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie.
Największą liczbę wskazań - 60% - otrzymał motyw zainteresowania danym zawodem. Kolejnym pod względem liczby wskazań był rozwój zainteresowań i pasji (40%).  Na kolejnych miejscach znalazły się konieczność szybkiego zdobycia fachu i pracy (30%), bliskie położenie szkoły (30%) i możliwość zdania matury (29%). Co ciekawe, wysokie zarobki w zawodzie były motywem jedynie dla 27% badanych.
- Zainteresowanie i pasja, jako główne motywy wyboru zawodu charakterystyczne są dla postaw tzw. pokolenia Y – twierdzi Małgorzata Kawalec z rzeszowskiego WUP. Są to ludzie urodzeni w okresie wyżu demograficznego, w końcówce lat 80 i 90 ubiegłego wieku. Przedstawiciele generacji Y, również w kontekście zawodowym, charakteryzują się innymi cechami niż pokolenia wcześniejsze.
- Warto porozmawiać z dzieckiem o jego zainteresowaniach, pasjach, dowiedzieć się co chciałoby robić w przyszłości, zainteresować się możliwością współpracy z doradcą zawodowym pracującym w szkole dziecka lub w poradni psychologiczno-pedagogicznej, pokazać wsparcie – twierdzi Tomasz Czop, dyrektor WUP w Rzeszowie. Pożyteczne informacje na temat wyboru zawodu znaleźć można na portalu: http://www.przejdznazawodowstwo.pl

Źródło: WUP Rzeszów, informacja prasowa

Polecamy: Kształcenie zawodowe zmierza ku lepszemu