ak podkreśla prezes związku, ewentualne zmiany w pensum umożliwić mogą dopiero kompleksowe badania czasu pracy nauczycieli, które obecnie prowadzi ministerstwo. Broniarz w większości pozytywnie podchodzi do ministerialnych propozycji zmian w Karcie Nauczyciela, wyjątkiem jest reforma dotycząca udzielania urlopów dla poratowania zdrowia.
- Za daleko idą propozycje w sprawie urlopu na poratowanie zdrowia. Dotąd pierwszy urlop nauczyciel mógł wziąć po siedmiu latach, a teraz po 20 latach. Nie ma to uzasadnienia ani medycznego, ani ekonomicznego. Tylko roszczenia samorządów. A specjaliści mówią, że mogą leczyć struny głosowe nauczycieli do 15 lat w zawodzie, potem możemy już nauczycieli wysyłać na renty. To się chyba nikomu nie opłaci, biorąc pod uwagę wysokość renty. Jeśli więc nauczyciele mają pracować do 67. roku życia, muszą mieć szansę na leczenie i rehabilitację w trakcie pracy. - mówi "GW" prezes ZNP.
Pochwala z kolei pomysł wprowadzenia obowiązku rejestrowania pracy nauczyciela.
- "Dzienniczki nauczycielskie" pokażą, że nauczyciele pracują więcej, niż się sądzi. Nauczyciel ma tam wpisywać również godziny poświęcone na doskonalenie zawodowe, a to są wszelkie kursy, szkolne imprezy w sobotę, zielone szkoły. W Szwecji sumuje się to do czasu pracy. Czas, żeby i u nas tak było. - podkreśla i dodaje, że ZNP od dawna postulował wprowadzenie obowiązku zapisywania niektórych czynności, aby usunąć wątpliwości co do tego, które zajęcia należą do obowiązków nauczyciela.
Po raz kolejny prezes ZNP podkreśla, że zamiast likwidować nauczycielskie etaty, rząd powinien pomyśleć o wykorzystaniu umiejętności pedagogów w innych dziedzinach, np. w systemie opieki społecznej.
- Prowadziliśmy takie rozmowy z MEN i ministrem pracy. Na razie nie ma pomysłu, jak finansować takie rozwiązanie. Bo gdyby nauczycielowi zatrudnionemu w szkole na pół etatu dołożyć kilka godzin w ramach pomocy społecznej, to ktoś by musiał za to zapłacić - no, przecież nie szkoła. I tu jest problem, jak tę sprawę rozwiązać. - komentuje Broniarz. Więcej>>

Polecamy: MEN uzupełniło założenia do nowelizacji Karty Nauczyciela