Udzielanie ulg we wpłatach na PFRON przez członków grup kapitałowych
\

Ulga we wpłatach na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, o której mowa w art. 22 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r., Nr 127, poz. 721, z późn. zm.), może być udzielona wyłącznie przez podmiot spełniający warunki określone w art. 22 ust. 1 tej ustawy z tytułu sprzedaży jego własnej produkcji lub własnych usług (z wyłączeniem handlu).

Wynika to jednoznacznie z art. 22 ust. 1 i 6 ustawy. Przepisy te nie dopuszczają udzielania ulg we wpłatach na PFRON przez podmiot nie spełniający warunków określonych w art. 22 ust. 1 ustawy, choćby sprzedawał produkcję lub usługi wytworzone przez inny podmiot spełniający te warunki.

Wystawianie ulg we wpłatach na PFRON w przypadku realizacji usług przez podmioty wchodzące w skład grup kapitałowych zależy od tego, czy te podmioty spełniają warunki, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy. Stroną uprawniającej kooperacji oraz wystawcą ulgi może być wyłącznie podmiot spełniający warunki, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy. Zatem wyłącznie w sytuacji, gdy grupa zatrudnia pracowników w rozumieniu art. 2 k.p. i spełnia warunki dotyczące struktury zatrudnienia, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy, może wystawiać ulgi.

Podmiot działający w grupie kapitałowej i spełniający warunki do wystawiania ulg nie może wystawiać ulg np. w odniesieniu do sprzedaży produkcji lub usług całej grupy kapitałowej lub wchodzących w jej skład innych podmiotów niespełniających warunków z art. 22 ust. 1 ustawy.

Opracowanie: Weronika Adamczyk

Źródło: www.niepelnosprawni.gov.pl, stan z dnia 24 września 2013 r.

Data publikacji: 24 września 2013 r.