Senat zdecyduje o zmianach w urlopie wychowawczym
\

Na rozpoczynającym się 7 sierpnia posiedzeniu Senat rozpatrzy ustawę o zmianie ustawy - Kodeks pracy. Ustawa zakłada wyodrębnienie z 36 miesięcy urlopu wychowawczego jednego miesiąca, który będzie mógł być wykorzystany tylko przez drugiego z rodziców. Taka konstrukcja spowoduje w gruncie rzeczy skrócenie do 35 miesięcy wymiaru urlopu wychowawczego, który będzie mógł być wykorzystany przez pierwszego z rodziców.

Ustawa usuwa ponadto niekorzystny przepis mówiący o proporcjonalnym obniżaniu wymiaru urlopu wypoczynkowego, gdy po nabyciu prawa do tego urlopu w danym roku kalendarzowym pracownik korzysta z urlopu wychowawczego, a następnie powraca w tym samym roku do pracy - w takim przypadku urlop wypoczynkowy nie będzie pomniejszany o czas przebywania na urlopie wychowawczym. Długotrwałe, nieprzerwane korzystanie z urlopu wychowawczego nie będzie ponadto powodowało przedawnienia roszczenia o urlop wypoczynkowy, do którego pracownik nabył prawo przed urlopem wychowawczym.

Ustawa zakłada ponadto:

- podwyższenie z 3 do 4 miesięcy wymiaru urlopu wychowawczego, który może być wykorzystywany jednocześnie przez oboje rodziców lub opiekunów dziecka,

- możliwość podzielenia urlopu wychowawczego na pięć części – dotychczas możliwe były cztery,

- określa przypadki, w których rodzic ma prawo do urlopu wychowawczego w maksymalnym wymiarze, tj. do 36 miesięcy: gdy drugi rodzic nie żyje, nie przysługuje mu władza rodzicielska albo został tej władzy pozbawiony.

Opracowanie: Weronika Adamczyk

Źródło: www.senat.gov.pl, stan z dnia 6 sierpnia 2013 r.

Data publikacji: 6 sierpnia 2013 r.