Możliwość wyboru korzystniejszego świadczenia w sytuacji zbiegu prawa do świadczenia pielęgnacyjnego i wcześniejszej emerytury dla osób opiekujących się dziećmi wymagającymi stałej opieki (tzw. świadczenie o symbolu EWK) przewiduje poselski projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych, który wpłynął do Sejmu 6 lipca br.

Projekt przygotowali posłowie Kukiz15. Ma on na celu zlikwidowanie dysproporcji w wysokości świadczeń pobieranych przez opiekunów osób niepełnosprawnych z uwagi na rodzaj uprawnienia, z którego korzysta dany opiekun. Chodzi o osoby pobierające emerytury wypłacane na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 maja 1989 roku w sprawie uprawnień do wcześniejszej emerytury osób opiekujących się dziećmi wymagającymi stałej opieki (tzw. świadczenie o symbolu EWK). Wśród tych osób są głównie matki, które skorzystały w latach 1989-1997 z prawa do wcześniejszej emerytury z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem, któremu przysługiwała dawna I grupa inwalidzka, jak również w pewnych wypadkach dawna II grupa inwalidzka. W chwili obecnej minimalna wysokość pobieranej przez te osoby emerytury wynosi 757,21 zł netto. Jest to rażąca asymetria w stosunku do świadczenia pielęgnacyjnego, którego wysokość wynosi 1300 zł netto dla niepracującego rodzica, który opiekuje się niepełnosprawnym dzieckiem. Osoby, które przebywają na wcześniejszych emeryturach EWK, w dalszym ciągu opiekują się swoimi dorosłymi już dziećmi, których potrzeby nie maleją i dlatego – zdaniem posłów - konieczne jest stworzenie regulacji pozwalającej rodzinom sprawującym opiekę nad niepełnosprawnymi w przypadku zbiegu uprawnienia do świadczenia emerytalnego lub rentowego na wybór takiego świadczenia, które będzie dla nich korzystniejsze (o większej wysokości). Obecnie bowiem otrzymują świadczenie emerytalne nawet, gdy jest ono niższe niż świadczenie pielęgnacyjne.

W nowelizacji przewidziano uchylenie art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a ustawy o świadczeniach rodzinnych i dodanie ust. 6 dającego prawo wyboru świadczenia korzystniejszego w wyżej opisanym przypadku.

Projektowane zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2017 r.

Opracowanie: Agnieszka Zatyka-Szlachcic, RPE WK

Źródło: www.sejm.gov.pl, stan z dnia 8 lipca 2016 r.