Pierwszy tydzień października to w Wielkiej Brytanii Narodowy Tydzień Równowagi Praca-Życie. Akcja miała na celu zwrócić uwagę pracodawców na problem, z jakim często zmagają się ich pracownicy, próbując pogodzić życie zawodowe z wychowaniem dzieci lub opieką nad starszymi krewnymi.
W tym czasie opublikowano wiele nowych danych i raportów dotyczących work-life balance. Organizacja Working Families opracowała raport, z którego wynika, że najlepiej zarabiającymi osobami są te korzystające z elastycznych form pracy.
Okazuje się, że blisko 70% rodziców, którzy wspólnie zarabiają ponad 70 tys. funtów rocznie, korzysta z możliwości pracy zdalnej lub ma elastyczne godziny pracy. Natomiast odsetek takich osób w grupie zarabiających od 10 tys. do 40 tys. funtów rocznie wynosi zaledwie 47%.
Spośród 1000 przebadanych rodziców, aż 55% przyznaje, że w każdym tygodniu zmuszanych jest do pracy w nadgodzinach. Jedna czwarta ankietowanych twierdzi, że w każdym tygodniu pracuje o 5 godzin więcej i nie otrzymuje za to dodatkowego wynagrodzenia.
68% rodziców uważa, że praca zawodowa uniemożliwia im udział w ważnych dla dzieci wydarzeniach szkolnych. 56% ankietowanych przyznaje, że z powodu pracy nie ma możliwości ułożyć dziecka do snu, a 63% rodziców nie może pomagać swoim pociechom w odrobieniu pracy domowej właśnie przez obowiązki zawodowe.
Źródło: CIPD, stan z dnia 13 października 2016 r.