Starzenie się zachodnich społeczeństw jest wyzwaniem nie tylko dla systemów emerytalnych lecz także dla pracodawców. Z jednej strony powoduje gwałtowny odpływ doświadczonych specjalistów, którzy decydują się przejść na emeryturę, z drugiej stwarza szanse na wykorzystanie ich potencjału po przekroczeniu przez nich wieku emerytalnego. Tacy pracownicy stanowią coraz większą grupę w strukturze wiekowej społeczeństw krajów rozwiniętych.

Coraz więcej z pracowników wkraczających w wiek "65 plus" to osoby dobrze wykształcone i sprawne fizycznie. W artykule przedstawione zostały szanse i wyzwania, jakie stoją przed pracodawcami w związku z gwałtownym starzeniem się polskiego społeczeństwa.

Więcej informacji w Serwisie HR

Materiały o podobnej tematyce:

1. Pokolenie Z (artykuł)

2. Pracownik niekoniecznie poszukiwany lub poszukiwany z trudem – czyli co nam mówi Bilans Kapitału Ludzkiego za lata 2010-2013 (artykuł)

3. Zarządzanie różnorodnością: zarządzanie wiekiem w organizacjach – istota, przyczyny wdrażania, korzyści dla przedsiębiorstw (artykuł)

4. Zarządzanie wiekiem – jak to się robi w Unii Europejskiej? (artykuł)

5. Blaski i cienie współpracy X, Y i Z, czyli zarządzanie wielopokoleniowością na przykładzie Goodyear w Polsce - wywiad z Andrzejem Zygadło (studium przypadku)

6. Firma przyjazna 50+ strategia zarządzania wiekiem na przykładzie firmy REAL Sp. z o.o. (studium przypadku)

7. Jak przeciwdziałać luce pokoleniowej na przykładzie działań podejmowanych w Grupie Ciech SA? (studium przypadku)

8. Sposób na lukę pokoleniową. Studium przypadku spółki RWE (studium przypadku)

9. Wspieranie rozwoju pracowników w firmie wielopokoleniowej na przykładzie DHL Express (Poland) (studium przypadku)

10. Zarządzanie wiekiem w organizacji – przykład firmy Lafarge (studium przypadku)