Organizacje wprowadzają systemy ocen pracowniczych z jednej strony, aby zwiększać motywację pracowników, z drugiej - jako narzędzie kontroli ich efektywności. Publikacja zawiera solidne podstawy teoretyczne, jak i liczne studia przypadków ukazujące, jak firmy radzą sobie z zagadnieniem oceny pracowniczej w praktyce. 

Przeczytaj: Recepta na skuteczny system ocen okresowych

Z lektury "Kształtowania nowoczesnych systemów ocen pracowniczych" można dowiedzieć się m.in., w jaki sposób właściwie prowadzić rozmowę oceniającą; czym jest ocena oddalona, która stanowi uzupełnienie systemu; jakimi kryteriami kierować się podczas wyboru metod oceny i co zyska organizacja, powiązując systemy ocen z swoimi celami strategicznymi.  

Dowiedz się więcej z książki
Kształtowanie nowoczesnych systemów ocen pracowników
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

 

Poradnik skierowany jest zarówno do pracowników związanych z sektorem prywatnym, jak i administracją publiczną. Stanowi źródło wiedzy dla menedżerów, dyrektorów, reprezentantów działów personalnych, ale także osób, które zajmują się zagadnieniami z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi na polu naukowym. 

Autorka publikacji, dr Małgorzata Sidor-Rządkowska, od kilkunastu lat jest trenerem i konsultantem ds. HR, przewodniczy jury ogólnopolskiego konkursu Top HR Manager, organizowanego przez Wolters Kluwer, a także wykłada na wielu polskich uczelniach.