W wydarzeniu uczestniczyło ponad 200 osób zawodowo związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi. Gościem specjalnym jesiennych „Rozwiązań HR” był międzynarodowy ekspert HR Eric Brunelle, dyrektor SAP Executive Value Network dla HR, który przybliżał uczestnikom wizję przyszłości działów HR na świecie. Warto, aby już teraz myśleć o tym, jakie wyzwania będą się wiązały z tworzeniem miejsca pracy 2020: jego elastyczność, różnorodność, wyzwania demograficzne. Eric Brunelle zwracał też uwagę na luki występujące w umiejętnościach przywódczych dzisiejszych menedżerów. Czym innym jest zarządzanie, a czym innym przywództwo. Na tych aspektach należy się koncentrować, by sprostać wyzwaniom przyszłości. Nad jakimi zatem kompetencjami przywódców warto pracować? Na pewno nad umiejętnościami: inspirowania innych do działania, zarządzania talentami, przewodzenia globalnym zespołom, wdrażania zmian i zarządzania różnorodnymi zespołami.

Podczas tegorocznej edycji konferencji uczestnicy mogli poczuć również, czym jest myślenie wizualne, które z powodzeniem można wykorzystywać w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi. Wizualne mapy wystąpień plenarnych na bieżąco tworzyła Klaudia Tolman, ryśliciel i trener myślenia wizualnego, która podpowiadała m.in. też, jak spowodować, aby proces rekrutacyjny przebiegał sprawniej, żeby spotkania i zebrania w miejscu pracy były atrakcyjnym elementem dnia, żeby ludzie angażowali się w proponowane przez dział HR inicjatywy. Uczestnicy konferencji mieli także możliwość wzięcia udziału w szkoleniu „Rysujemy i zapamiętujemy – w ślad za Skłodowską-Curie, Clintonem i Edisonem”.
 
Niewątpliwie niejeden HR-owiec boryka się z problemem motywowania zespołów sprzedażowych. W nich przecież rotacja jest zazwyczaj największa. O tym, że do budowy i motywacji takiego zespołu należy podejść jak do budowy domu, przekonywał Mariusz Siechowicz z Westhill Consulting. Jak do budowy domu – czyli przede wszystkim wychodząc od solidnych fundamentów, tzn. od przygotowania pracowników do dobrego budowania relacji z klientami i bezpośredniej współpracy na linii przełożony–podwładny.
 
O roli kultury organizacyjnej i lidera w budowaniu przewagi konkurencyjnej organizacji opowiadał Robert Kozielski z Questus. A to już niewątpliwie leży w gestii działu HR – zarządzanie atmosferą, która może pracowników uskrzydlać, praca nad kulturą i przywództwem. 
 
Do przywództwa podczas konferencji nawiązywano, jak widać, często – podkreślano m.in., że przywództwo można obserwować w codziennych sytuacjach, jest to bowiem określony sposób działania. Przywództwo polega na dzieleniu się władzą oraz buduje kapitał społeczny.
 
W trakcie konferencji po raz pierwszy zostały również zaprezentowane wyniki pierwszej edycji badania HR Index – badania efektywności praktyk HR.
 
W trakcie drugiej części konferencji wystąpienia można było wybierać w trzech ścieżkach tematycznych: HR evolution/revolution, Social/innovation, HR technology. I tu już można było poznać np. studia przypadków i zainspirować się do kolejnych wyzwań podejmowanych w organizacjach. O tym, jak wdrożyć kulturę wellnessu, wzmacniając tym samym organizację, można było zobaczyć na przykładzie firmy Pol-Inowex. Firma Orange podzieliła się zaś doświadczeniem z projektu dzielenia się wiedzą w organizacji „Światłowód wiedzy”. Uczestnicy mogli także poznać 10 pytań, które należy sobie zadać, budując markę pracodawcy, oraz dowiedzieć się, jak przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu. Ponadto cenny był również networking podczas przerw, które dla niektórych przeciągały się podczas kuluarowych rozmów. Kolejna edycja konferencji już na wiosnę, tak więc warto zarezerwować sobie czas w przyszłorocznym kalendarzu.
 
Chcesz wiedzieć więcej?