Na Komisji o prewencji

Sejmowa Komisja do Spraw Kontroli Państwowej, pod przewodnictwem posła Mariusza Błaszczaka, 8 maja br. rozpatrzyła informację głównego inspektora pracy o wynikach działalności prewencyjnej Państwowej Inspekcji Pracy w zakresie popularyzacji obowiązujących regulacji prawa pracy i kształtowania świadomości pracowników i pracodawców. Informację przedstawiła Małgorzata Kwiatkowska, zastępca głównego inspektora pracy.

Stwierdziła, że zadania służące popularyzacji prawa pracy są realizowane przez Państwową Inspekcję Pracy od początku jej istnienia. W 2007 roku, gdy przyjęto nową ustawę o PIP, prewencja uzyskała formę systemową i stała się konsekwentnie realizowanym procesem, który oparty jest na analizie dostępnych danych, planowaniu i ocenie osiągniętych wyników. Do podstawowych form działania inspekcji w tym zakresie należą: szkolenia, publikacje, poradnictwo adresowane do pracowników i pracodawców.

W ramach realizowania zadań prewencyjnych inspekcja pracy opracowuje i wdraża kampanie oraz programy informacyjne i edukacyjne, adresowane do różnych grup odbiorców. Godną uwagi inicjatywą PIP w ostatnich latach było zorganizowanie i przeprowadzenie kampanii „Poznaj swoje prawa w pracy”, mającej na celu promocję wiedzy z zakresu prawa pracy i kultury praworządności w stosunkach pracy. Działania inspekcji w tym zakresie są kontynuowane w ramach kampanii „Zanim podejmiesz pracę”.

Upowszechnianiu przepisów prawa pracy służą również kampanie informacyjne adresowane do sektorów o największym poziomie zagrożeń. Na szczególną uwagę zasługuje tu kampania dotycząca bezpieczeństwa pracy w budownictwie, realizowana pod hasłem „Szanuj życie! Profesjonaliści pracują bezpiecznie”. Innym przykładem tematycznej kampanii informacyjnej była kampania „Nie prowadź bez przerwy”, związana z działaniami inspekcji pracy w zakresie czasu pracy kierowców.

Małgorzata Kwiatkowska podkreśliła, że wiele uwagi w działaniach prewencyjnych poświęca się edukacji dzieci i młodzieży, co sprzyja kształtowaniu właściwej kultury prawnej. PIP szkoli nauczycieli i przygotowuje materiały informacyjne, dostosowując je do współczesnych wymagań młodych odbiorców.

Wszelkie formy działań edukacyjnych i informacyjnych mają tym większy sens, że wciąż niewielka jest wśród Polaków znajomość przepisów prawa pracy. Z badań przeprowadzonych przez PIP wynika, że co trzeci młody człowiek uważa, że jego poziom wiedzy w tym zakresie jest niski, a zaledwie 15% określiło swój stan wiedzy jako wysoki lub bardzo wysoki. Zasadne jest więc kontynuowanie działań prewencyjnych popularyzujących obowiązujące regulacje prawa pracy.

W dyskusji posłowie zwrócili uwagę na częste zjawisko unikania przez pracodawców zawierania umów o pracę oraz nieterminowego wynagradzania za pracę. Posłowie zaproponowali również nowe obszary działań prewencyjnych, którym inspekcja pracy mogłaby poświęcić kolejne kampanie edukacyjne.

W posiedzeniu uczestniczyli także: zastępca głównego inspektora pracy Leszek Zając oraz dyrektor Departamentu Prewencji i Promocji GIP Dariusz Korczak.

Źródło: www.pip.gov.pl, stan z dnia 10 maja 2013 r.

Data publikacji: 10 maja 2013 r.