Za nami już ósma edycja konferencja Rozwiązania HR zorganizowana przez Wolters Kluwer w ostatni wtorek (22 września 2015 r.) w Warszawie. Ponad 400 uczestników miało okazję poznać najnowsze trendy HR podczas wystąpień oraz sesji warsztatowych prowadzonych przez cenionych ekspertów z branży. 
 

Pierwsza, wspólna dla wszystkich, część konferencji to przede wszystkim dawka wiedzy oraz inspiracji. David Yesford z Wilson Learning podkreślał, że tradycyjne programy szkoleniowe same w sobie nie są wystarczające w osiąganiu sukcesu biznesowego. Przedstawił model transferu kompetencji gwarantujący trwałe rezultaty i zwiększający skuteczność procesu rozwoju pracowników. Trzy kluczowe elementy tego procesu to praca nad gotowością uczestnika do nauki, odpowiednie zaprojektowanie procesu przekazywania wiedzy oraz praktyki organizacyjne (m.in. zapewnienie wsparcia menedżerów, jak też współpracowników, powiązanie celów szkolenia z pracą na danym stanowisku). Nie chodzi bowiem o to, czego się uczymy, ale o to, jak to później wykorzystujemy w praktyce.

Z wystąpienia Małgorzaty Czerneckiej z Human Power na temat energii w pracy każdy natomiast mógł coś wynieść zarówno dla siebie osobiście, jak i dla swej organizacji. Czasem warto się zatrzymać i uświadomić sobie, że w dzisiejszym pędzie, by zrealizować założone cele, kiedy obserwujemy, że sposoby motywowania pracowników nie są tak skuteczne, jak byśmy chcieli, nawet najlepsze systemy motywacyjne nie zmotywują zmęczonego pracownika. Każdy ma jednak wybór, natomiast dział HR może pomóc korzystać z wiedzy, co pomaga, a co nam szkodzi w zarządzaniu własną energią.

Zobacz: Perspektywy HR 2016 - Najważniejsze spotkanie lokalnych liderów HR!

Z kolejnych wystąpień można było poznać wyniki pierwszej edycji badania HR Index oraz dowiedzieć się, jakie narzędzia HR mogą pokochać pracownicy, jakie pytania należy zadać, projektując program rozwojowy dla doświadczonej kadry menedżerskiej, w jaki sposób wykorzystać mentoring w procesie wdrażania kultury innowacyjności i jak budować w firmie porozumienie. Choć polskim działom HR daleko jeszcze do ideału, niewątpliwie wyniki badania HR Index pokazały, że są one potrzebne i jeszcze długo będą miały co robić. Z pewnością w firmach posiadających komórkę personalna, praktyki personalne są o stopień wyższe we wszystkich obszarach, na których skupiało się badanie. Warto więc wziąć udział w trwającej właśnie drugiej edycji badania, by wiedzieć, w jakim obszarze potrzeba najwięcej zmian.

Druga część Rozwiązań HR to prawdziwy kalejdoskop propozycji dla HR-owców zainteresowanych profesjonalnym zarządzaniem zasobami ludzkimi. Trzy ścieżki tematyczne przedstawiały ciekawe i bardzo aktualne zagadnienia dotyczące odpowiednio: ewolucji/rewolucji HR oraz innowacji i zarządzania wiedzą. W każdej ścieżce do wyboru były trzy wystąpienia. Można tu było znaleźć praktyczne porady, jak i zainspirować się praktycznymi przykładami programów w organizacjach. Przykładowo, w obszarze zarządzania wiedzą i kompetencjami, na których obecnie jest możliwe budowanie przewagi konkurencyjnej, uczestnicy dowiedzieli się, o co pytać firmy szkoleniowe, budując system zarządzania wiedzą. Warto pamiętać, że każdy taki system musi integrować członków organizacji wokół jej celów i idei, wspierać procesy, dostarczać bieżących informacji i danych oraz zapewniać dotarcie do indywidualnych pracowników.

Osoby zainteresowane zarządzaniem talentami miały okazję zobaczyć, na ile na przestrzeni ostatnich pięciu lat zmieniły się praktyki w tym obszarze w Polsce. Natomiast ci, którzy zastanawiali się nad sposobami wykorzystania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego, na przykładzie Poczty Polskiej mogli dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę, realizując projekty rozwojowe ze środków publicznych. Mogli też dowiedzieć się, jakie zmiany w tym obszarze szykują się w kolejnym roku. Z pewnością optymistyczną zapowiedzią było zwiększenie środków finansowych na ten cel, uwolnienie kryterium wiekowego i możliwość wykorzystania środków również na szkolenia osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych.

Na koniec konferencji uczestnicy mogli wziąć udział w jednym z trzech warsztatów:

-  Dlaczego warto badać efektywność procesów HR?
-  Facylitacja grupowa – inna planeta czy przydatne narzędzie HR?
- Filozofia w organizacji – między etyką, szczęściem a pieniędzmi – czyli o poszukiwaniu złotego środka.
 

Już teraz zapraszamy na Rozwiązania HR 2016!