O idealnym pracowniku marzy każdy, kto prowadzi firmę. Wielozadaniowość, umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach, lojalność wobec firmy i wytrwałość to cechy, które wysoko cenią przełożeni. Takie są właśnie młode matki, które pragną wrócić do zawodu. Niestety ta grupa jest dosyć często pomijana przez rekrutujących. O tym, czy przypadkiem młoda mama nie jest pracownikiem idealnym opowiada Renata Chłopczyk, Manager ds. Rekrutacji w Profi Credit.

Sytuacja matek wracających do pracy po urlopach macierzyńskich bądź wychowawczych cały czas zmienia się na lepsze. Jeszcze kilkanaście lat temu pracodawcy niestety nie zwracali szczególnej uwagi na tę grupę przy rekrutacji. Bali się ciągłych nieobecności w pracy spowodowanych chorobami latorośli i rozkojarzenia będącego efektem zbyt dużej liczby obowiązków – taki panował stereotyp. Dziś, jak wynika z raportu agencji Work Service, niemal trzy czwarte Polaków uważa, że mamy są dobrymi pracownikami, a 15 procent sądzi, że znacznie lepiej radzą one sobie z codziennymi obowiązkami niż inni członkowie zespołu.

Pracodawcy coraz częściej dostrzegają, że kompetencje, które kobieta zdobywa podczas urlopu macierzyńskiego czy wychowawczego, mogą przydać się w wypełnianiu obowiązków służbowych. Wielozadaniowość czy umiejętność szybkiego ustalania priorytetów jest doceniana niemal w każdej branży. Mamy są również dużo bardziej odporne na stres – często przecież muszą radzić sobie z niespodziewanymi trudnościami czy sytuacjami kryzysowymi. Potrafią elastycznie dopasować swoje zachowanie do okoliczności i wytrwale dążyć do celu. To mistrzynie logistyki, które umiejętności interpersonalne i negocjacyjne mają w małym palcu.

[-DOKUMENT_HTML-]

Warto podkreślić, że kobieta wracająca do zawodu po urlopie macierzyńskim ma niekiedy o wiele większą motywację do pracy niż przed ciążą. Jak wynika z raportu Moms@Work opublikowanego prze z Working Mother Research Institute niemal 90 procent pracujących mam z powodzeniem łączy obowiązki domowe ze służbowymi. W zespole doradców finansowych Profi Credit niemal jedną trzecią stanowią mamy – z naszego doświadczenia wynika, że są niezwykle zaangażowane i lojalne wobec firmy. Taki pracownik to skarb.

Na to, jak mamy radzą sobie w pracy mają również wpływ otoczenie zawodowe. Na popularności zyskują rozwiązania ułatwiające mamom godzenie obowiązków domowych z zawodowymi. Do najczęściej praktykowanych należy elastyczny czas pracy czy rozliczanie z wykonanych zadań – jak wynika z raportu „Diagnoza społeczna 2015” są to najbardziej cenione przez młode mamy udogodnienia. W wielu miejscach pracy wystarczy poświęcić zaledwie 4-5 godzin w ciągu dnia, by spełnić oczekiwane przez firmę cele. Dobrym rozwiązaniem jest także umożliwienie przez pracodawcę zdalnego wypełniania obowiązków. Coraz częściej pracodawcy oferują również młodym mamom specjalne programy ułatwiające ponowne wejście w środowisko pracy, wsparcie w zakresie opieki nad dzieckiem czy prywatną opiekę medyczną.

Młoda mama to pracownik idealny. Wbrew panującej opinii nie biorą zwolnień chorobowych częściej niż zwykli pracownicy i tak samo dobrze wykonują swoje obowiązki jak przed ciążą. Firmy coraz częściej doceniają ich potencjał i starają się sprostać oczekiwaniom związanym z czasem i miejscem pracy. Często nie wymaga to wielkich kosztów, a jedynie zmiany podejścia i obdarzenia zaufaniem pracownika. Wszystko ma swoją cenę, a mamy są tego warte.