Odpowiedź

Konserwacja maszyny leży w strefie organizacji pracy, za którą bezpośrednio odpowiada pracodawca. Przeglądy linii produkcyjnych powinny się odbywać zgodnie z wytycznymi producenta zawartymi w dokumentacji technicznej.

Produkcja może odbywać się na linii, która nie ma ważnego przeglądu zgodnego z harmonogramem. Praca taka może skutkować awarią lub uszkodzeniem linii, co w konsekwencji może przynieść straty pracodawcy. W razie wypadku przy pracy spowodowanego brakiem konserwacji w głównej mierze wina będzie obciążała pracodawcę. Osoby zarządzające produkcją mogą dopuścić pracowników do pracy na podstawie pisemnego przełożenia przeglądu maszyny przez dział utrzymania ruchu, jeśli nie ma to wpływu na bezpieczeństwo pracowników. Nie można zatrudniać pracownika przy niesprawnej lub uszkodzonej maszynie.

Uzasadnienie

Obowiązki pracodawcy w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa pracy maszyn reguluje rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 30 października 2002 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy (Dz. U. Nr 191, poz. 1596 z późn. zm.) - dalej r.m.w.u.m.

Według wytycznych r.m.w.u.m., pracodawca powinien podjąć działania mające na celu zapewnienie, że maszyny udostępnione pracownikom na terenie zakładu pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę są właściwe do wykonywania pracy lub odpowiednio przystosowane do jej wykonywania oraz mogą być użytkowane bez pogorszenia bezpieczeństwa lub zdrowia pracowników.

Pracodawca powinien zapewnić, aby maszyny narażone na działanie warunków powodujących pogorszenie ich stanu technicznego, co może spowodować powstawanie sytuacji niebezpiecznych, poddane były:

1) okresowej kontroli, a także badaniom przez jednostki działające na podstawie odrębnych przepisów albo osoby upoważnione przez pracodawcę i posiadające odpowiednie kwalifikacje;

2) specjalnej kontroli przeprowadzanej przez jednostki albo osoby, o których mowa w pkt 1, w przypadku możliwości pogorszenia bezpieczeństwa związanego z maszyną, a będącego wynikiem:

a) prac modyfikacyjnych,

b) zjawisk przyrodniczych,

c) wydłużonego czasu postoju maszyny,

d) niebezpiecznych uszkodzeń oraz wypadków przy pracy.

Zgodnie z § 57 i 58 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 z późn. zm.), maszyny i narzędzia oraz ich urządzenia ochronne powinny być utrzymywane w stanie sprawności technicznej i czystości zapewniającej użytkowanie ich bez szkody dla bezpieczeństwa i zdrowia pracowników oraz stosowane tylko w procesach i warunkach, do których są przeznaczone

Maszyny, których uszkodzenie stwierdzono w czasie pracy, powinny być niezwłocznie zatrzymane i wyłączone z zasilania energią. Wznowienie pracy maszyny bez usunięcia uszkodzenia jest niedopuszczalne. Maszyny niesprawne, uszkodzone lub pozostające w naprawie powinny być wycofane z użytkowania oraz wyraźnie oznakowane tablicami informacyjnymi i zabezpieczone w sposób uniemożliwiający ich uruchomienie.

Roman Majer, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP.

Odpowiedzi udzielono: 13 października 2016 r.

Serwis BHP
Artykuł pochodzi z programu Serwis BHP
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami