Badanie poziomu stresu w pracy
\

Po raz pierwszy w Polsce zostanie przeprowadzone kompleksowe badanie zagrożeń psychospołecznych w pracy. Sondaż obejmie ponad 7 tys. pracowników (po 3,5 tys. kobiet i mężczyzn) z przedsiębiorstw będących w trakcie zmian organizacyjnych.

Będzie to pierwsze w Polsce kompleksowe badanie pracujących pod kątem zagrożeń psychospołecznych oraz ich ekonomicznych skutków dla firm.

Według danych z 2007 r. w krajach Unii Europejskiej ponad 40 milionów pracujących cierpi z powodu stresu w miejscu pracy, a leczenie chorób związanych ze stresem zawodowym szacuje się na ok. 20 miliardów Euro (Leka, Cox, 2008). Zawrotne tempo pracy, rywalizacja, praca za dwóch, ciągła obawa o zwolnienia to niektóre przyczyny stresu odczuwanego w pracy.

- W Polsce nie ma aktualnie dostępnych danych, uzyskanych z jednolitych metodologicznie badań, na temat skali ryzyka psychospołecznego w różnych branżach. Różne ośrodki badawcze i instytucje, np. Państwowa Inspekcja Pracy, Instytut Medycyny Pracy, czy Centralny Instytut Ochrony Pracy posługują się w badaniach zróżnicowanymi i modyfikowanymi na potrzeby badań narzędziami diagnostycznymi, oraz przyjmują zróżnicowaną metodologię ich prowadzenia, co powoduje ograniczenie w możliwości uogólniania i porównywania uzyskanych wyników – mówi dr Agnieszka Mościcka z Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi, który jest partnerem w projekcie.

Tymczasem Według badań Extender DISC 2009 polscy pracownicy należą do najbardziej zestresowanych na świecie, a wg Raportu ZUS "Absencja chorobowa w 2008 r." zaburzenia psychiki i zachowania to po neurologicznych i nowotworach 3 przyczyna absencji chorobowej liczona ilością dni zwolnienia lekarskiego.

Badania, których realizacja właśnie się rozpoczyna stanowią część innowacyjnego projektu realizowanego przez NSZZ „Solidarność” w partnerstwie z Instytutem Medycyny Pracy w Łodzi pt.: „Wpływ poprawy psychospołecznych warunków pracy na ograniczenie kosztów ekonomicznych w firmach przechodzących procesy modernizacyjne i adaptacyjne - projekt badawczy” współfinansowanego przez UE w ramach EFS.

Źródło: www.solidarnosc.org.pl, stan z dnia 16 sierpnia 2012 r.

Data publikacji: 16 sierpnia 2012 r.