Regulamin konkursu na kandydata na stanowisko kuratora oświaty i tryb pracy komisji konkursowej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
z dnia 31 grudnia 1996 r.
w sprawie regulaminu konkursu na kandydata na stanowisko kuratora oświaty i trybu pracy komisji konkursowej.

Na podstawie art. 30 ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329 i Nr 106, poz. 496) zarządza się, co następuje:
§  1.
Konkurs na kandydata na stanowisko kuratora oświaty w danym województwie, zwany dalej "konkursem", ogłasza się, gdy zachodzi potrzeba powołania kuratora, jednakże nie później niż w terminie 14 dni od dnia odwołania kuratora.
§  2.
Konkurs ogłasza się w prasie w dwóch dziennikach o zasięgu ogólnokrajowym i jednym regionalnym. Wzór ogłoszenia stanowi załącznik do zarządzenia.
§  3.
Do konkursu może przystąpić nauczyciel lub nauczyciel akademicki spełniający warunki określone w art. 30 ust. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 1996 Nr 67, poz. 329 i Nr 106, poz. 496).
§  4.
1.
W celu przeprowadzenia konkursu właściwy wojewoda powołuje komisję konkursową, zwaną dalej "komisją", w której skład wchodzą:
1)
po dwóch przedstawicieli:
a)
Ministra Edukacji Narodowej,
b)
wojewody,
c)
sejmiku samorządowego,
d)
wojewódzkiej rady oświatowej oraz
2)
po jednym przedstawicielu każdej z wojewódzkich struktur związków zawodowych zrzeszających nauczycieli.
2.
Przedstawiciele organów i organizacji wymienionych w ust. 1 powinni posiadać imienne upoważnienie wydane przez organy lub organizacje, które reprezentują.
§  5.
Pracami komisji kieruje jej przewodniczący, wyznaczony przez właściwego wojewodę spośród członków komisji wymienionych w § 4 ust. 1 pkt 1. Przewodniczący komisji ustala szczegółowe zasady postępowania kwalifikacyjnego.
§  6.
Każdy z członków komisji może powołać jednego eksperta. Eksperci mają prawo zadawania kandydatom pytań, nie biorą jednak udziału w głosowaniu.
§  7.
Prace komisji są prowadzone, jeżeli w posiedzeniu bierze udział co najmniej 2/3 jej składu. Postępowanie komisji w sprawach proceduralnych jest jawne.
§  8.
Komisja powinna rozpocząć pracę nie później niż w ciągu 14 dni od daty upływu terminu składania ofert, określonego w ogłoszeniu o konkursie.
§  9.
Konkurs odbywa się dwuetapowo.
§  10.
1.
W pierwszym etapie konkursu członkowie komisji zapoznają się z dokumentami złożonymi przez kandydatów i orzekają, czy spełniają oni warunki, o których mowa w § 3.
2.
Głosowanie jest jawne. W przypadku równej liczby głosów, decyduje głos przewodniczącego.
3.
Rozstrzygnięcie komisji o dopuszczeniu lub odmowie dopuszczenia kandydata do drugiego etapu konkursu jest ostateczne, z zastrzeżeniem § 11 ust. 2.
§  11.
1.
Przedstawiciele Ministra Edukacji Narodowej i właściwego wojewody mają prawo wniesienia, w imieniu Ministra lub wojewody, sprzeciwu wobec dopuszczenia kandydata do drugiego etapu konkursu, podając przyczyny uzasadniające sprzeciw.
2.
Zgłoszenie przez jedną z osób, o których mowa w ust. 1, sprzeciwu w stosunku do kandydata jest dla komisji wiążące i powoduje wyłączenie kandydata z drugiego etapu konkursu, o czym kandydat zostaje powiadomiony.
§  12.
1.
Po zakończeniu postępowania kwalifikacyjnego - w drugim etapie konkursu - komisja w głosowaniu tajnym wyłania kandydata na stanowisko kuratora.
2.
Każdy z członków komisji dysponuje jednym głosem. Konkurs jest rozstrzygnięty, jeżeli jeden z kandydatów uzyskał w głosowaniu bezwzględną większość oddanych głosów.
3.
W przypadku gdy żaden z kandydatów nie uzyska bezwzględnej większości oddanych głosów, do drugiej tury głosowania dopuszczeni są kandydaci, którzy uzyskali co najmniej dwa głosy w pierwszej turze głosowania.
4. 1
Konkurs jest rozstrzygnięty, jeżeli w drugiej turze głosowania jeden z kandydatów uzyskał większość oddanych głosów.
5. 2
W przypadku gdy w drugiej turze głosowania co najmniej dwóch kandydatów uzyskało jednakową liczbę głosów, komisja przedstawia tych kandydatów wojewodzie, który powołuje jednego spośród nich na stanowisko kuratora oświaty.
§  13.
Z prac komisji i głosowania sporządza się protokół, który podpisują wszyscy członkowie komisji.
§  14.
Przewodniczący komisji niezwłocznie powiadamia Ministra Edukacji Narodowej i właściwego wojewodę o wynikach konkursu.
§  15.
Traci moc zarządzenie nr 9 Ministra Edukacji Narodowej z dnia 17 kwietnia 1992 r. w sprawie regulaminu konkursu na kandydata na stanowisko kuratora oświaty i trybu pracy komisji konkursowej (Dz. Urz. MEN Nr 2, poz. 11).
§  16.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1997 r.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR OGŁOSZENIA

Wojewoda ............... ogłasza konkurs na kandydata na

stanowisko Kuratora Oświaty w .................................

1. Kandydatami przystępującymi do konkursu mogą być nauczyciele

posiadający wykształcenie wyższe lub nauczyciele akademiccy.

Zainteresowani powinni legitymować się co najmniej 7-letnim

stażem pracy w swoim zawodzie. Wskazane jest posiadanie

przez kandydatów doświadczenia w pracy na stanowisku

kierowniczym.

2. Oferty kandydatów powinny zawierać:

1) uzasadnienie przystąpienia do konkursu, wraz z własną

koncepcją pracy na stanowisku kuratora,

2) kwestionariusz osobowy,

3) życiorys z opisem dotychczasowej pracy zawodowej,

4) odpis dyplomu oraz inne dokumenty potwierdzające

posiadane kwalifikacje,

5) zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań

zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku

kierowniczym.

3. Do ofert mogą być dołączone opinie lub rekomendacje z miejsc

pracy z ostatnich 7 lat.

Oferty z dokumentami kandydaci powinni składać w zamkniętych

kopertach z podanym adresem zwrotnym i dopisem "Konkurs" na

adres:

Urząd Wojewódzki

w ...................

ul. .................

.....................

w terminie 14 dni od daty ukazania się ogłoszenia. Konkurs

przeprowadzi komisja konkursowa powołana przez Wojewodę .......

O terminie i miejscu konkursu kandydaci zostaną powiadomieni indywidualne.

1 § 12 ust. 4 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 6 maja 1997 r. (M.P.97.28.259) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 7 maja 1997 r.
2 § 12 ust. 5 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 6 maja 1997 r. (M.P.97.28.259) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 7 maja 1997 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024