Rejestr organizacji społecznych prowadzących działalność gospodarczą.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 15 stycznia 1986 r.
w sprawie rejestru organizacji społecznych prowadzących działalność gospodarczą.

Na podstawie § 6 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 października 1985 r. w sprawie działalności gospodarczej organizacji społecznych (Dz. U. Nr 51, poz. 265) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie określa zasady prowadzenia rejestru organizacji społecznych prowadzących działalność gospodarczą oraz kontroli wykonywania obowiązków rejestracji.
§  2.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:
1)
rozporządzeniu - rozumie się przez to rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 22 października 1985 r. w sprawie działalności gospodarczej organizacji społecznych (Dz. U. Nr 51, poz. 265),
2)
organizacji społecznej - rozumie się przez to organizacje wymienione w § 1 ust. 3 rozporządzenia,
3)
organie rejestrowym - rozumie się przez to Ministerstwo Finansów lub izbę skarbową.
§  3.
1.
Rejestr organizacji społecznych prowadzących działalność gospodarczą prowadzi organ rejestrowy.
2.
Organem rejestrowym jest:
1)
Ministerstwo Finansów - dla organizacji społecznych, prowadzących działalność gospodarczą przekraczającą obszar jednego województwa,
2)
izba skarbowa - dla organizacji społecznych prowadzących działalność gospodarczą o wojewódzkim zasięgu działania.
§  4.
1.
Obowiązkowi wpisu do rejestru podlega organizacja społeczna, której udzielone zostało zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej przez organ wymieniony w § 7 ust. 1 lub 2 rozporządzenia.
2.
Obowiązkowi wpisu do rejestru nie podlega organizacja społeczna w zakresie działalności gospodarczej, zwolnionej od obowiązku uzyskiwania zezwolenia zgodnie z § 8 ust. 3 i 4 rozporządzenia.
§  5.
1.
Organizacja społeczna obowiązana jest złożyć organowi rejestrowemu wniosek o wpis do rejestru w terminie 30 dni od daty otrzymania zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej.
2.
Organizacja społeczna powinna podać we wniosku:
1)
pełną nazwę organizacji społecznej,
2)
dokładne oznaczenie siedziby organizacji społecznej,
3)
nazwę państwowego organu nadzorującego,
4)
imiona i nazwiska oraz funkcje członków zarządu organizacji społecznej, zgłoszonych do rejestru,
5)
pełną nazwę wyodrębnionej organizacyjnie jednostki działalności gospodarczej, określenie jej siedziby, imiona i nazwiska oraz stanowiska służbowe osób uprawnionych do reprezentowania organizacji społecznej w zakresie działalności gospodarczej.
3.
Organ rejestrowy może żądać uwzględnienia we wniosku również innych danych niż wymienione w ust. 2.
§  6.
1.
Organizacja społeczna załącza do wniosku, o którym mowa w § 5 ust. 1, następujące dokumenty:
1)
wyciąg z rejestru stowarzyszeń i związków, prowadzonego przez terenowy organ administracji państwowej, lub wyciąg z rejestru sądowego, stwierdzający wpis do rejestru organizacji społecznej i członków zarządu, uwierzytelniony przez organ prowadzący rejestr, a w stosunku do organizacji społecznych nie podlegających wpisowi do tych rejestrów - akt w sprawie utworzenia organizacji,
2)
zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej,
3)
kopie pełnomocnictw osób upoważnionych do reprezentowania organizacji społecznej w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej.
2.
W zależności od potrzeb organ rejestrowy może żądać dołączenia do wniosku również innych dokumentów niż wymienione w ust. 1.
§  7.
1.
Organizacja społeczna jest obowiązana złożyć organowi rejestrowemu wniosek o zmianę wpisu w rejestrze w terminie 15 dni od daty powstania okoliczności powodującej zmianę.
2.
Do wniosku o zmianę wpisu w rejestrze mają odpowiednio zastosowanie przepisy § 5 ust. 2 i 3 oraz § 6.
§  8.
1.
Wpis do rejestru jest dokonywany w arkuszu rejestrowym według wzoru stanowiącego załącznik do zarządzenia.
2.
Po dokonaniu wpisu do rejestru oraz zmian w rejestrze organ rejestrowy wydaje organizacji społecznej odpisy arkusza rejestrowego.
3.
Odpisy, o których mowa w ust. 2, organizacja społeczna jest obowiązana składać we właściwych oddziałach banku.
§  9.
Rejestr może być udostępniony do wglądu każdemu, kto wykaże w tym swój interes prawny. Organ rejestrowy może odmówić wglądu do rejestru lub poszczególnych wpisów, jeżeli wymaga tego ochrona tajemnicy państwowej lub służbowej.
§  10.
1.
Izby skarbowe kontrolują w organizacjach społecznych wykonywanie obowiązków wynikających z niniejszego zarządzenia.
2.
Kontrola dotyczy:
1)
zgodności wykonywanej działalności gospodarczej z zezwoleniem wydanym na podstawie § 7 ust. 1 i 2 rozporządzenia,
2)
zgodności faktycznego stanu organizacyjnego i prawnego w organizacji społecznej oraz wyodrębnionej organizacyjnie jednostce prowadzącej działalność gospodarczą z wpisami w rejestrze.
3.
Podstawą kontroli w organizacjach społecznych, dla których organem rejestrowym jest Ministerstwo Finansów, są odpisy arkusza rejestrowego, przesyłane izbom skarbowym przez Ministerstwo Finansów. O nieprawidłowościach stwierdzonych w toku kontroli w tych organizacjach izby skarbowe powiadamiają Ministerstwo Finansów.
§  11.
W wyniku ustaleń dokonanych w toku kontroli organ rejestrowy:
1)
powiadamia organ, który wydał zezwolenie, o niezgodności wykonywanej działalności gospodarczej z zezwoleniem tego organu,
2)
wzywa organizację społeczną do usunięcia w oznaczonym terminie stwierdzonych nieprawidłowości.
§  12.
W okresie dwóch miesięcy od wejścia w życie zarządzenia rejestr organizacji społecznych, o których mowa w § 3 ust. 2 pkt 2, będzie prowadzić Ministerstwo Finansów.
§  13.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK

ARKUSZ REJESTROWY ORGANIZACJI SPOŁECZNEJ PROWADZĄCEJ DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024