united kingdom
ukraine

Zezwolenie na niektóre czynności obrotu dewizowego w zakresie międzynarodowej pomocy samochodowej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 30 maja 1986 r.
w sprawie zezwolenia na niektóre czynności obrotu dewizowego w zakresie międzynarodowej pomocy samochodowej.

Na podstawie art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 22 listopada 1983 r. - Prawo dewizowe (Dz. U. Nr 63, poz. 288) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zezwala się osobom krajowym, o których mowa w art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 22 listopada 1983 r. - Prawo dewizowe (Dz. U. Nr 63, poz. 288), wyjeżdżającym prywatnie posiadanymi samochodami osobowymi do państw, w których działa Międzynarodowa Pomoc Samochodowa, lub mającym przejeżdżać przez terytorium takich państw, na zaciąganie w imieniu Polskiego Związku Motorowego kredytu u osób zagranicznych za granicą na podstawie książeczki międzynarodowej pomocy samochodowej, wystawionej przez Polski Związek Motorowy, oraz na dokonywanie rozliczeń z tytułu usług objętych tą pomocą za pośrednictwem Polskiego Związku Motorowego - na warunkach określonych w niniejszym zarządzeniu.
§  2.
1.
Posiadacz samochodu może dysponować tylko jedną książeczką międzynarodowej pomocy samochodowej bez względu na liczbę wyjeżdżających z nim osób.
2.
Małżonkowie wyjeżdżający za granicę jednym samochodem mogą korzystać tylko z książeczki międzynarodowej pomocy samochodowej, wystawionej na jednego z małżonków.
3.
Posiadacz samochodu nie może korzystać z książeczki międzynarodowej pomocy samochodowej innej osoby lub wystawionej na inny samochód.
§  3.
Posiadacz książeczki międzynarodowej pomocy samochodowej może korzystać, w razie powstania awarii eksploatacyjnej, z następujących usług:
1)
pomocy technicznej w razie unieruchomienia samochodu,
2)
holowania samochodu do najbliższego warsztatu naprawczego,
3)
naprawy samochodu, łącznie z dostarczeniem niezbędnych części zamiennych,
4)
pierwszej pomocy lekarskiej (łącznie z kosztami ambulansu) w nagłych i koniecznych wypadkach,
5)
pomocy prawnej i ekspertyz technicznych samochodu,
6)
przewozu samochodu do Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, jeżeli jego naprawa za granicą nie jest ekonomicznie uzasadniona lub gdy przewóz jest uzasadniony z innych przyczyn,
7)
przewozu do kraju osób w wypadkach, o których mowa w pkt 6.
§  4.
Posiadacz książeczki międzynarodowej pomocy samochodowej w ciągu roku od daty jej wystawienia może korzystać z usług wymienionych w § 3:
1)
w państwach, z którymi Polska Rzeczpospolita Ludowa rozlicza się na podstawie umów o płatnościach niehandlowych, określonych w § 28 pkt 3 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 10 marca 1984 r. w sprawie zezwolenia na niektóre czynności obrotu dewizowego (Monitor Polski Nr 7, poz. 52) - w kwocie nie przekraczającej równowartości 300 rubli,
2)
w innych państwach - w kwocie nie przekraczającej równowartości 300 franków szwajcarskich.
§  5.
1.
Polski Związek Motorowy przekazuje za granicę należność za świadczone usługi na podstawie rachunku wystawionego przez zagraniczny klub motorowy.
2.
Posiadacz samochodu jest obowiązany zwrócić Polskiemu Związkowi Motorowemu w walucie polskiej kwotę zapłaconego rachunku, obliczoną według zasad stosowanych przy sprzedaży walut obcych na cele prywatne.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1986.17.106

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zezwolenie na niektóre czynności obrotu dewizowego w zakresie międzynarodowej pomocy samochodowej.
Data aktu: 30/05/1986
Data ogłoszenia: 24/06/1986
Data wejścia w życie: 24/06/1986