Zakres i formy pomocy przysługującej pracownikom naukowo-dydaktycznym, pracownikom naukowym i mianowanym pracownikom dydaktycznym podejmującym podyplomowe doskonalenie oraz inne formy kształcenia zawodowego.

UCHWAŁA Nr 172
RADY MINISTRÓW
z dnia 2 grudnia 1983 r.
w sprawie zakresu i form pomocy przysługującej pracownikom naukowo-dydaktycznym, pracownikom naukowym i mianowanym pracownikom dydaktycznym podejmującym podyplomowe doskonalenie oraz inne formy kształcenia zawodowego.

Na podstawie art. 153 ust. 2 ustawy z dnia 4 maja 1982 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 1982 r. Nr 14, poz. 113 oraz z 1983 r. Nr 5, poz. 33 i Nr 39, poz. 176) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Pracownik naukowo-dydaktyczny, pracownik naukowy oraz mianowany pracownik dydaktyczny, zwani dalej "nauczycielami akademickimi", mogą być skierowani na jedną z następujących form podyplomowego doskonalenia oraz kształcenia zawodowego:
1)
studia podyplomowe,
2)
kursy doskonalenia zawodowego,
3)
kursy nauki języków obcych,
4)
staże naukowe i zawodowe,
5)
seminaria i kursokonferencje.
2.
Skierowania, o którym mowa w ust. 1, dokonuje kierownik jednostki organizacyjnej szkoły wyższej, zwanej dalej "szkołą", w której nauczyciel akademicki jest zatrudniony, zgodnie z planem doskonalenia zawodowego nauczycieli akademickich, zatwierdzonym przez rektora.
§  2.
1.
Nauczyciel akademicki może być skierowany na studium podyplomowe, jednak nie częściej niż co 5 lat.
2.
Nauczycielowi akademickiemu skierowanemu na studium podyplomowe przysługuje płatne zwolnienie od pracy na czas niezbędny do wzięcia udziału w zajęciach, nie dłuższy jednak niż:
1)
28 dni roboczych w ciągu całego okresu trwania nauki na studium zaocznym,
2)
3 godziny tygodniowo w ciągu całego okresu trwania nauki na studium wieczorowym.
§  3.
1.
Nauczyciel akademicki może być skierowany na kurs doskonalenia zawodowego, jeżeli tematyka kursu wiąże się z uprawianą przez niego dyscypliną naukową bądź obejmuje zagadnienia o charakterze pedagogicznym lub metodycznym.
2.
Nauczycielowi akademickiemu skierowanemu na kurs doskonalenia zawodowego przysługuje prawo do płatnego zwolnienia od pracy na czas niezbędny do wzięcia udziału w zajęciach, nie dłuższy jednak niż:
1)
20 dni roboczych w ciągu całego okresu trwania nauki na kursie zaocznym,
2)
3 godziny tygodniowo w ciągu całego okresu trwania nauki na kursie wieczorowym.
§  4.
1.
Zwolnień, o których mowa § 2 ust. 2 i w § 3 ust. 2, udziela na wniosek nauczyciela akademickiego, potwierdzony przez kierownika jednostki organizacyjnej prowadzącej studium podyplomowe lub kurs doskonalenia zawodowego, kierownik jednostki organizacyjnej szkoły, w której nauczyciel akademicki jest zatrudniony.
2.
Zwolnień, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 2 i w § 3 ust. 2 pkt 2, udziela się tylko wtedy, gdy obowiązkowe zajęcia na studium podyplomowym lub kursie doskonalenia zawodowego zbiegają się w czasie z zajęciami prowadzonymi przez nauczyciela akademickiego.
3.
Wniosek wymieniony w ust. 1 powinien zawierać dane dotyczące miejsca i czasu oraz liczby godzin zajęć obowiązkowych.
§  5.
1.
Szkoła może organizować kursy nauki języków obcych dla nauczycieli akademickich.
2.
Kursy, o których mowa w ust. 1, mogą być organizowane przez jedną ze szkół dla całego środowiska akademickiego w danej miejscowości.
3.
W wypadku, o którym mowa w ust. 2, koszty prowadzenia kursu są refundowane szkole organizującej kurs przez pozostałe szkoły w wysokości proporcjonalnej do liczby nauczycieli akademickich skierowanych na kurs.
4.
Nauczycielowi akademickiemu skierowanemu na kurs wymieniony w ust. 1 zwolnienie od pracy nie przysługuje.
§  6.
1.
Nauczyciel akademicki może być skierowany na staż naukowy do innej szkoły, placówki naukowej lub naukowo-badawczej.
2.
Celem stażu, o którym mowa w ust. 1, jest:
1)
umożliwienie odbycia praktyki dydaktycznej w szkole wyższej dysponującej wysoko kwalifikowaną kadrą nauczycieli akademickich lub
2)
nabycie praktyki w pracy naukowej w ośrodkach reprezentujących wysoki poziom naukowy, lub
3)
przeprowadzenie określonych badań bądź doświadczeń, związanych z pracą naukową wykonywaną przez nauczyciela akademickiego.
§  7.
1.
Nauczyciel akademicki może być skierowany na staż zawodowy do innych jednostek organizacyjnych niż wymienione w § 6 ust. 1, dysponujących wysoko kwalifikowaną kadrą oraz nowoczesnym wyposażeniem.
2.
Celem stażu, o którym mowa w ust. 1, jest:
1)
nabycie praktyki zawodowej,
2)
zapoznanie się z nowoczesną technologią produkcji i organizacją pracy lub
3)
przeprowadzenie badań naukowych związanych z pracą naukową, wykonywaną przez nauczyciela akademickiego.
§  8.
Skierowanie na staż naukowy lub zawodowy, zwany dalej "stażem" może być udzielone na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy.
§  9.
W okresie odbywania stażu nauczyciel akademicki otrzymuje w zatrudniającej go szkole wynagrodzenie zasadnicze wraz z dodatkami w wysokości, w jakiej pobierał je przed skierowaniem na staż, z wyjątkiem dodatków funkcyjnych. Dodatek za prace wykonywane w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych wypłaca się w razie odbywania stażu w warunkach, dla których dodatek ten jest przewidziany.
§  10.
Nauczyciel akademicki pracuje pod bezpośrednią opieką kierownika jednostki organizacyjnej, w której odbywa staż, lub wyznaczonej przez niego osoby, na podstawie indywidualnego programu stażu, ustalonego w drodze porozumienia między kierownikiem jednostki organizacyjnej szkoły zatrudniającej nauczyciela akademickiego a kierownikiem jednostki organizacyjnej przyjmującej na staż.
§  11.
1.
Po zakończeniu stażu nauczyciel akademicki otrzymuje od kierownika jednostki organizacyjnej, w której odbywał staż, zaświadczenie stwierdzające czas trwania stażu, rodzaj wykonywanych prac oraz opinię o przebiegu stażu i sposobie wywiązywania się przez nauczyciela akademickiego z powierzonych mu zadań.
2.
Nauczyciel akademicki po odbyciu stażu jest obowiązany do złożenia w jednostce organizacyjnej szkoły, w której jest zatrudniony, sprawozdania z przebiegu stażu oraz przedstawienia zaświadczenia określonego w ust. 1.
§  12.
Rektor szkoły może odwołać nauczyciela akademickiego ze stażu, gdy okoliczności nie przewidziane w chwili rozpoczęcia stażu wymagają obecności nauczyciela w zatrudniającej go jednostce organizacyjnej.
§  13.
Kierownik jednostki organizacyjnej szkoły zatrudniającej nauczyciela akademickiego może udzielić mu płatnego zwolnienia od pracy w wymiarze nie dłuższym niż 3 dni robocze w celu wzięcia udziału w seminarium lub kursokonferencji, jeżeli ich tematyka wiąże się z uprawianą przez niego dyscypliną naukową.
§  14.
1.
Nauczycielowi akademickiemu skierowanemu na jedną z form podyplomowego doskonalenia oraz kształcenia zawodowego wymienionych w § 1 ust. 1, organizowanych poza miejscem zamieszkania i pracy nauczyciela, przysługują diety oraz zwrot kosztów przejazdów i noclegów według zasad określonych w przepisach o podróżach służbowych na obszarze kraju.
1a. 1
Szkoła wyższa, na wniosek jednostki organizującej jedną z form podyplomowego doskonalenia lub kształcenia zawodowego, o których mowa w ust. 1, zapewniającej uczestnikom w czasie pobytu na zajęciach zakwaterowanie i wyżywienie, pokrywa łączne koszty pobytu nauczycieli akademickich, skierowanych na doskonalenie lub kształcenie, w kwocie nie przekraczającej wysokości łącznych świadczeń za dobę (noclegu i diety), określonych w przepisach o podróżach służbowych na obszarze kraju.
2.
Jeżeli okres stażu jest dłuższy niż miesiąc, nauczycielowi akademickiemu przysługuje raz w miesiącu, poczynając od drugiego miesiąca, zwrot kosztów przejazdów z miejsca zamieszkania do miejscowości, w której odbywa staż, i z powrotem.
3.
W razie skierowania na staż, należności określone w ust. 1 i 2 wypłaca jednostka organizacyjna, w której nauczyciel akademicki odbywa staż. Należności te są refundowane przez szkołę zatrudniającą nauczyciela akademickiego.
§  15.
1.
Jeżeli udział nauczyciela akademickiego w jednej z form podyplomowego doskonalenia oraz kształcenia zawodowego wymienionych w § 1 ust. 1 jest uzależniony od wniesienia opłat, opłatę uiszcza szkoła zatrudniająca nauczyciela akademickiego.
2.
Szkoła, o której mowa w ust. 1, pokrywa również koszty wyposażenia nauczyciela akademickiego w niezbędne podręczniki, skrypty i inne materiały szkoleniowe.
§  16.
W stosunku do nauczycieli akademickich traci moc uchwała nr 97 Rady Ministrów z dnia 5 maja 1967 r. w sprawie krajowych staży naukowych i zawodowych dla pracowników naukowo-dydaktycznych, naukowo-badawczych oraz innych pracowników zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych gospodarki narodowej (Monitor Polski z 1967 r. Nr 34, poz. 158 i z 1983 r. Nr 1, poz. 6).
§  17.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 października 1983 r.
1 § 14 ust. 1a dodany przez § 1 uchwały Nr 62 z dnia 30 kwietnia 1987 r. (M.P.87.14.130) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 15 maja 1987 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1983.39.228

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zakres i formy pomocy przysługującej pracownikom naukowo-dydaktycznym, pracownikom naukowym i mianowanym pracownikom dydaktycznym podejmującym podyplomowe doskonalenie oraz inne formy kształcenia zawodowego.
Data aktu: 02/12/1983
Data ogłoszenia: 12/12/1983
Data wejścia w życie: 01/10/1983, 12/12/1983