Sposób odzyskiwania olejów mineralnych z czyściwa oraz tryb postępowania z czyściwem odpadkowym.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU DROBNEJ WYTWÓRCZOŚCI
z dnia 9 stycznia 1969 r.
w sprawie sposobu odzyskiwania olejów mineralnych z czyściwa oraz trybu postępowania z czyściwem odpadkowym.

Na podstawie § 8 uchwały nr 373 Rady Ministrów z dnia 2 grudnia 1966 r. w sprawie usprawnienie gospodarki paliwami płynnymi do silników spalinowych, olejami mineralnymi i smarami (Monitor Polski z 1967 r. Nr 3, poz. 12) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wprowadza się instrukcję w sprawie sposobu odzyskiwania olejów mineralnych z czyściwa (pakuł, szmat itp.) oraz trybu postępowania z czyściwem odpadkowym, stanowiącą załącznik do zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

INSTRUKCJA W SPRAWIE SPOSOBU ODZYSKIWANIA OLEJÓW MINERALNYCH Z CZYŚCIWA (PAKUŁ, SZMAT ITP.) ORAZ TRYBU POSTĘPOWANIA Z CZYŚCIWEM ODPADKOWYM

1.
Przedsiębiorstwa, które w swej działalności używają czyściwa (pakuł, szmat, plątanek itp.), ulegającego w trakcie używania zanieczyszczeniu płynnymi paliwami do silników, olejami mineralnymi i smarami, zorganizują odzyskiwanie olejów mineralnych z tego czyściwa oraz zagospodarowanie czyściwa odpadkowego.
2.
Ilekroć w instrukcji jest mowa o "zaolejonym czyściwie", należy przez to rozumieć czyściwo zanieczyszczone płynnymi paliwami do silników, olejami mineralnymi i smarami.
3.
Przedsiębiorstwa zużywające czyściwo i posiadające urządzenia do jego odolejania dokonują we własnym zakresie oczyszczania tego czyściwa z olejów mineralnych według metod, o których mowa w ust. 6. Przedsiębiorstwa zużywające znaczne ilości czyściwa powinny organizować w zasadzie we własnym zakresie jego odolejanie w celu ponownego wykorzystania.
4.
Przedsiębiorstwa nie posiadające możliwości oczyszczania czyściwa z olejów mineralnych we własnym zakresie obowiązane są zagospodarowywać zaolejone czyściwo na zasadach określonych w zarządzeniach Przewodniczącego Komitetu Drobnej Wytwórczości z dnia 17 czerwca 1967 r. w sprawie gospodarowania niemetalicznymi surowcami wtórnymi (Monitor Polski Nr 37, poz. 184) oraz o ustaleniu wykazu surowców wtórnych podlegających zagospodarowaniu oraz wykazu jednostek upoważnionych do skupu tych surowców (Monitor Polski Nr 37, poz. 185).
5.
Obowiązek zbierania i sprzedaży zaolejonego czyściwa nie dotyczy morskich jednostek pływających.
6.
Zaleca się stosowanie następujących metod odzyskiwania olejów mineralnych z czyściwa:
1)
odwirowywanie oleju z czyściwa na gorąco przy zastosowaniu pary wodnej;
2)
ekstrakcja benzynowa w zamkniętych ekstraktorach;
3)
ekstrakcja w rozpuszczalnikach (tri, benzyna i inne) za pomocą płukania w aparatach typu "Trimer" i innych.
7.
Centrala Surowców Wtórnych będzie prowadzić w podległych jednostkach skupu lub przerobu surowców wtórnych odzyskiwanie olejów z zakupionego czyściwa, przy stosowaniu metod odzyskiwania wymienionych w ust. 6.
8.
Zbiórka czyściwa zaolejonego powinna odbywać się w następujący sposób:
1)
w pobliżu stanowisk pracy używających czyściwo powinny znajdować się metalowe zamykane pojemniki, do których powinno być składane zaolejone czyściwo; przy tym do oddzielnych pojemników należy składać czyściwo zanieczyszczone wiórami metalowymi, farbami i lakierami olejnymi, smołą, niezmywalnymi impregnatami, powłokami z gumy i tworzyw sztucznych oraz czyściwo zgniłe czy zbutwiałe;
2)
pojemniki należy opróżniać z czyściwa po zakończeniu pracy, a zaolejone czyściwo przekazywać do magazynu;
3)
zwrócone do magazynu zaolejone czyściwo powinno zostać zbelowane i przechowywane zgodnie z postanowieniami normy BN 64/7502-01 "Odpady i zużyte wyroby włókiennicze. Opakowanie, przechowywanie i transport".
9.
Przedsiębiorstwa, o których mowa w ust. 4, powinny zaoferować czyściwo zaolejone właściwym terytorialnie jednostkom skupu surowców wtórnych, z wyjątkiem czyściwa, o którym mowa w ust. 13.
10.
Centrala Surowców Wtórnych zapewni systematyczny, bieżący odbiór zaoferowanych przez przedsiębiorstwa ilości czyściwa zaolejonego przez podległe jej jednostki skupu, jak i przez upoważnione przez nią jednostki skupu.
11.
Jednostki skupu surowców wtórnych powinny zawierać długoterminowe umowy sprzedaży z przedsiębiorstwami, które zużywać będą co najmniej 100 kg czyściwa miesięcznie.
12.
Centrala Surowców Wtórnych organizować będzie dostawy tranzytowe czyściwa zaolejonego bezpośrednio z przedsiębiorstw do zakładów oczyszczających czyściwo z olejów mineralnych z pominięciem jednostek skupu, jeżeli:
1)
przedsiębiorstwo dysponować będzie czyściwem w ilości co najmniej pełnego ładunku jednego wagonu kwartalnie;
2)
przedsiębiorstwo znajduje się w odległości do 100 km od zakładu oczyszczającego czyściwo z olejów mineralnych, a dysponować będzie czyściwem w ilości co najmniej pełnego ładunku samochodowego miesięcznie.
13.
Czyściwo zanieczyszczone wiórami metalowymi, farbami i lakierami olejnymi, smołą, niezmywalnymi impregnatami, powłokami z gumy i tworzyw sztucznych oraz czyściwo zgniłe i zbutwiałe nie podlega skupowi przez jednostki skupu surowców wtórnych. Przedsiębiorstwa posiadające takie czyściwo powinny postępować z nim zgodnie z § 3 ust. 3 uchwały nr 62 Rady Ministrów z dnia 24 marca 1965 r. w sprawie zasad gospodarowania niemetalicznymi surowcami wtórnymi (Monitor Polski z 1968 r. Nr 48, poz. 336).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024